Rado Ceramica – kolekcja zaprojektowana przez Konstantina Grcica [cena]

Kultowa kolekcja prostokątnych modeli Ceramica doczekała się odświeżenia. Za designem nowych zegarków Rado stoi znany niemiecki projektant wzornictwa przemysłowego – Konstantin Grcic.

Rado to marka, która od wielu lat kojarzy mi się głównie z ceramiką hi-end. Jako jedna z pierwszych stosowała ten materiał do budowy kopert oraz bransolet, ale – co jest ewenementem w branży – jako jedyna zdołała uczynić z niego znak rozpoznawczy. Ostatnie lata przyniosły sporo eksperymentów zarówno z rodzajami ceramiki (np. Plasma Ceramic) jak i kształtami zegarków, które zaczęły przybierać bardziej „klasyczne”, okrągłe kształty. Szczerze mówiąc nie byłem fanem tych transformacji i z nieukrywaną radością przyjąłem wiadomość o powrocie do korzeni tj. wskrzeszeniu jednej z najbardziej rozpoznawalnych linii – Ceramica.

Rado Ceramica
Rado Ceramica

Za projekt nowych modeli odpowiada niemiecki designer Konstantin Grcic, znany z zamiłowania do prostych form i kształtów. Nie wiem jak na żywo, ale na zdjęciach Rado Ceramica wygląda interesująco.

Koperty odświeżonej kolekcji powstały z jednej bryły ceramiki (tzw. monobloc) i w przypadku modeli męskich mają wymiar 30.0 x 41.7 x 7.6mm. Zegarki zasili kwarcowa ETA, chroniona od dołu pełnym, tytanowym deklem z powłoką PVD, a od góry wypukłym, szafirowym szkiełkiem. Całość jest wodoodporna do 50m, a zestawiona z zegarkiem bransoleta ma ogniwa wykonane z ceramiki, łączące je elementy ze stali pokrytej czarnym PVD, natomiast klamrę z tytanu.

Konstantin Grcic
Konstantin Grcic

Modele męskie z podpisem Konstantina Gricica otrzymały matowe wykończenie i zostały objęte limitacją do 701 egzemplarzy. Ich tarcza to prosty układ 3-6-9 oraz zestaw trójkątnych indeksów. Część ze wspomnianych elementów oraz końcówki centralnych wskazówek pokryto luminową.

W wersji nielimitowanej cyfry arabskie pełnią rolę indeksów godzinowych, w dolnej części tarczy pojawiała się mała sekunda, a w górnej – niewielkie okienko datownika.

Rado Ceramica modele męskie
Rado Ceramica modele męskie

Opisywane wersje męskie wyceniono na 8.010PLN.


Dla kobiet przewidziano modele w bieli i czerni, z tarczami opcjonalnie udekorowanymi kilkoma brylantami. W tym przypadku wymiary zegarka to 22.9 x 31.7 x 6.6mm.

Rado Ceramica modele damskie
Rado Ceramica modele damskie

Za model damski trzeba będzie zapłacić od 6.090PLN do 8.700PLN.