Patek Philippe Multi-Scale Chronograph Ref. 5975 / 4675

Kolejny z jubileuszowych, limitowanych czasomierzy genewskiej manufaktury to nietypowy chronograf. Nietypowy, bo bez klasycznych, stoperowych liczników.

Multi-Scale Chronograph to już 3. model z rocznicowej kolekcji Patka, który opisujemy. 175 lat swojego istnienia marka – przez wielu (jeśli nie większość) uznawana za najlepszą na świecie – obchodziła hucznie na specjalnej gali w Genewie. Clou wieczoru była oczywiście prezentacja jubileuszowej kolekcji zegarków, na czele z wyposażonym w niebagatelne 20 komplikacji Grandmaster Chime. O tym modelu oraz kolejnej nowości – World Time Moon – możecie poczytać odpowiednio TUTAJ i TUTAJ. Następny w kolejce jest niestandardowy Multi-Scale Chronograph.

Multi-Scale Chronograph
Multi-Scale Chronograph

Mechaniczny chronograf to, jak już zapewne wiecie, stoper pozwalający odmierzyć dowolne odcinki czasu (więcej w naszej Encyklopedii). Czasami stoper taki ma także dodatkowe funkcje, np. licznik regatowy czy bazujące na matematycznych przeliczeniach skale. I to właśnie te skale są motywem przewodnim rzeczonego chronografu – tradycyjnych liczników minutowych i godzinowych nie ma w ogóle.

Multi-Scale Chronograph
Multi-Scale Chronograph

Tarcza Multi-Scale Chronograph to trzy logarytmiczne skale – telemetr, pulsometr i tachymetr – pozwalające zmierzyć odpowiednio dystans na podstawie dźwięku, puls człowieka oraz prędkość. Wszystkie są naniesione na srebrny albo czarny cyferblat i zestawione z centralną wskazówką stopera, którą obsługuje się tradycyjnie, dwoma przyciskami po prawej stronie koperty. Mechanicznie za całość odpowiada automatyczny, oczywiście manufakturowy, kaliber 28-520 z kołem kolumnowym, wertykalnym sprzęgłem, 55h rezerwy chodu i balansem Gyromax® ze sprężyną włosową Spiromax®.

kaliber 28-520
kaliber 28-520

Podobnie jak w modelu World Time Moon, także i tu mechanizmu niestety nie widać – schowany jest za szczotkowanym, grawerowanym deklem.

Multi-Scale Chronograph
Multi-Scale Chronograph

Patek przygotował dwa rodzaje i w sumie 5 wersji zegarka – dla Panów i Pań. Model męski (Ref. 5975) ma 40mm kopertę z białego, żółtego i różowego złota albo platyny. Złotych wersji powstanie po 400 egzemplarzy, platynowych 100. Panie (Ref. 4675) dostaną zegarek o 3mm mniejszy, warianty złota różowego lub białego, 12 diamentów na tarczy (w miejscu indeksów godzinowych) i limitację po 150 sztuk każdego modelu.

Jak wszystkie rocznicowe Patki także i te zapewne szybko znajdą swoich nabywców, a ceny zaczną się od 55.000CHF (~192.000PLN).