Patek Philippe World Time Moon Ref. 5575 / 7175

Swoje 175. urodziny Patek Philippe uczcił kilkoma nowymi, przygotowanymi specjalnie na tę okazję modelami. Poza flagowym Grandmaster Chime pojawiły się także dwie referencje: 5575 i 7175, w których genewska manufaktura po raz pierwszy połączyła funkcję World Time z centralnym wskazaniem realistycznie odwzorowanego księżyca.

Uznawana w świecie zegarków za najbardziej prestiżową marka Patek Philippe (PP) świętuje w tym roku swoje 175-lecie. Wczoraj przybliżyliśmy Wam najbardziej skomplikowany „urodzinowy” model tj. Grandmaster Chime Ref. 5175. Dziś przyjrzymy się nico mniej złożonemu czasomierzowi, w którym PP w miejsce na ogół giloszowanej lub emaliowanej centralnej części tarczy zastosował duży wskaźnik faz księżyca. Mowa o limitowanym do 1750 egzemplarzy modelu World Time Moon.

Patek Philippe 5575
Patek Philippe 5575

Pierwszy zegarek z funkcją World Time pojawił się w ofercie PP w latach 30. minionego stulecia. Dwa powiązane ze sobą dyski – jeden z nazwami miesięcy, drugi z godzinami – pozwalają łatwo odczytać czas w dowolnej z 24 stref czasowych. Na godzinie 12. ustawione jest miasto, dla którego wskazywany ma być czas lokalny. Miasta położone na prawo od niego są położone dalej na wschód, a na lewo – na zachód. Zasada ta obowiązuje również modele współczesne z mechanizmem opatentowanym w 1999 roku. Przycisk na godz. 10 powoduje przeskok o godzinę do przodu wskazówki godzinowej oraz równoczesne cofnięcie o jedną strefę dysku z nazwami miast i godzinami. W związku z tym, że ruchome elementy na czas dokonywania korekty zostają odizolowane od mechanizmu, cała czynność nie wpływa na ogólną precyzję chodu. A ta w przypadku sygnowanego Pieczęcią Patek Philippe modelu wynosi -3 / +2 sekundy na dobę.

Patek Philippe 5575
Patek Philippe 5575

Zegarek zasili nowy w portfolio Patka mechanizm, oznaczony symbolem 240 HU LU. Werk z automatycznym naciągiem ma wymiary 27.5mm x 5.2mm i składa się z 270 części – w tym z wykonanego z 22k złota mikrorotora. Ludzie ceniący dobre wykończenie mechanizmu z pewnością nie będą zwiedzeni – PP zadbał o najdrobniejsze detale, co zresztą zwykł czynić przy wszystkich swoich kalibrach.

Kaliber 240 HU LU
Kaliber 240 HU LU

Wspomniany mechanizm zamknięto za pełnym, szczotkowanym deklem, na który trafił rocznicowy grawer „PATEK PHILIPPE GENEVE 175e Anniversaire 1839 – 2014”.

Patek Philippe 5575
Patek Philippe 5575

Zazwyczaj wskazanie faz księżyca sprowadza się do małego wycięcia w cyferblacie, przez które widać niewielką tarczkę z naniesionym na nią księżycem. Patek Phlippe zdecydował się na realizację tej komplikacji za pomocą dwóch centralnie umocowanych, dużych i niezwykle cienkich szklanych dysków. Dolny wykonuje pełny obrót raz na 29.53 doby. Górny częściowo go przykrywa, odsłaniając tylko właściwą część nieba i księżyca. Do odpowiedniego ustawienia dysków służy korektor wkomponowany w kopertę na godz. 2. Co ciekawe, dysk imitujący księżyc to tym razem nie artystyczna interpretacja a fotorealistyczny obraz – pierwszy taki w historii manufaktury.

Patek Philippe 5575
Patek Philippe 5575

World Time Moon zadebiutuje w dwóch wariantach. Ten przeznaczony dla panów (1300 egzemplarzy) to koperta w stylu Calatravy wykonana z białego złota o średnicy 39.8mm. Z kolei limitowana do 450 sztuk wersja dla pań jest nieznacznie mniejsza (38mm) i powstała z różowego złota wysadzanego 70 diamentami Top Wesselton.

Patek Philippe 7175
Patek Philippe 7175