Panerai Radiomir PAM685 i PAM687 – SIHH 2017

Plan firmy Panerai na 2017 rok zakłada między innymi rozszerzenie linii Special Editions o dwa nowe modele. Będą to 47mm zegarki nawiązujące do Radiomirów z lat 30. minionego stulecia – w tym jeden z cieniowaną, brązową tarczą.

Pod koniec lat 30. XX wieku Panerai produkował Radiomiry z 12-kątnym bezelem, na którym grawerowano słowa „OFFICINE PANERAI – BREVETTATO”. Były to modele stworzone nie z myślą o wojsku, lecz o przedstawicielach Włoskiej Marynarki Wojennej, którzy decydowali o wyborze instrumentów pomiarowych, wykorzystywanych później w misjach przez nurków. To właśnie do tego modelu nawiązują dwa nowe zegarki Panerai.

PAM685
PAM685

12-kątny bezel obu nowych PAMów jest szczotkowany, jego krawędzie polerowane, a środek grawerowany. Tak stworzony element dokręcono do stalowej, mierzącej 47mm (jak w modelach historycznych) koperty o kształcie poduszeczki z tzw. drucianymi uszami – elementem łączącym kopertę z brązowym, skórzanym paskiem, zakończonym sporą, stalową klamrą.

PAM687
PAM687

Różnica między dwoma nowymi zegarkami kryje się w kolorze tarczy. W jednym przypadku to czerń (PAM00685), a w drugim całkowita nowość w ofercie Panerai – cieniowany brąz (PAM00687). Wykorzystane przejście gradientowe ma w założeniu imitować nadgryzienie zębem czasu, charakterystyczne przy zegarkach sprzed niemal 100 lat. W obu przypadkach cyferblat ma strukturę kanapki (tzw. sandwich dial), a na jego projekt prócz indeksów i cyfr składa się wyłącznie napis RADIOMIR PANERAI. Uzupełnienie kompozycji stanowi para centralnie zamocowanych wskazówek – godzinowej i minutowej.

PAM685
PAM685

Podobnie jak bezel, dokręcany jest również przeszklony dekiel. Dzięki niemu przyszli właściciele będą mogli w dowolnej chwili zerknąć na pracę manualnie nakręcanego mechanizmu P.3000. Werk otrzymał dość spore koło balansowe (13.2 mm) oraz dwa, połączone ze sobą bębny sprężyny zapewniające 3 dni rezerwy chodu.

PAM685
PAM685

Wodoodporne do 30m zegarki dostarczane będą w drewnianych pudełkach, do których trafi również zapasowe szkiełko (Plexiglas®), certyfikat potwierdzający autentyczność oraz publikacja opisująca wyposażenie Sił Specjalnych Włoskiej Marynarki Wojennej.