Panerai Luminor Due w rozmiarze 38 i 42 mm – SIHH 2018 [cena, dostępność]

Piekło zamarza. Firma Panerai na tegoroczne targi SIHH przygotowała dwie nowe wersje modelu Luminor Due. Patrząc na mniejszy z nich nasuwa się pytanie: czy zegarek o średnicy 38mm i klasie wodoszczelności 30 m to wciąż jeszcze rasowy, militarny PAM?

Odpowiem od razu – moim zdaniem nie. Firma eksperymentuje z materiałami i rozmiarami aby znaleźć nowych nabywców, ale nie zawsze ma dobre pomysły. Niektóre z wersji 38 mm wyglądają na damskie i w oczach prawdziwych Paneristi (miłośników zegarków Panerai) będą niczym senny koszmar. Pamiętam, jak Angelo Bonati (CEO) podczas rozmowy stwierdził: „Jeśli pada nazwa Panerai, każdy myśli o czymś dużym. I tak ma pozostać.”. I faktycznie – gdyby ktoś jeszcze kilka lat temu powiedział, że zobaczymy 38 mm Pama, nigdy bym w to nie uwierzył. Tymczasem życie nie przestaje zaskakiwać…

Panerai PAM755
Panerai PAM755

Luminor Due 3 Days Automatic – bo tak brzmi pełna nazwa – dostępny będzie od tego roku w stalowych bądź złotych kopertach o średnicy 38 lub 42 mm. Mniejsza wersja ma 11.2 mm grubości, a większa 10.5 mm. W obu przypadkach klasa wodoszczelności to zaledwie 30m.

Panerai Luminor Due 38mm
Panerai Luminor Due 38mm

Panerai przygotował różne wersje kolorystyczne zegarka. Będzie można wybrać jasną tarczę w kolorze kości słoniowej albo ciemną – antracytową lub czarną (obie ozdobione szlifem słonecznym). We wszystkich przypadkach na cyferblat trafiło okienko daty oraz mała sekunda. Do kompletu Panerai przygotował całą gamę pasków – od miętowej zieleni, jasnoniebieskiego aligatora, przez niebieski pasek ze skóry saffiano, do skóry surowej oraz czarnego aligatora.

Panerai Luminor Due 42mm
Panerai Luminor Due 42mm

Zegarki napędzać będzie zbudowany ze 171 komponentów kaliber OP XXXIV z wahnikiem nakręcającym sprężynę w obu kierunkach. Zgromadzona dzięki temu energia gwarantuje maksymalnie 3-dniową autonomię chodu.

42 mm Pama wyceniono na 6.200EUR, a za mniejszą, 38 mm wersję przyjdzie zapłacić 5.900EUR. W obu przypadkach zegarki trafią do sklepów w czerwcu tego roku.