Oris Divers Sixty-Five Chronograph – Basel 2019 [zdjęcia live, cena]

Po dwóch limitowanych edycjach chronografu z linii Sixty-Five przyszła pora na wersję regularną. Oris postawił na sprawdzony design i połączenie stali z brązem.

Pokazana w 2015 roku linia zegarków Divers Sixty-Five praktycznie od samego początku stała się wielkim hitem. Po premierowym modelu (recenzowaliśmy go dla Was TUTAJ) Oris pokazał odświeżoną wersję (jej test – TUTAJ) dostępną z kilkoma różnymi tarczami. Kwestią czasu pozostawała rozbudowa kolekcji o model z chronografem. Ten – w limitowanej wersji Carl Brashear – pokazano w 2018 roku. Zegarek wyprzedał się na pniu, a Oris postanowił w końcu stworzyć wariant nie objęty żadnymi ograniczeniami.

Oris Divers Sixty-Five Chronograph
Oris Divers Sixty-Five Chronograph

Projekt jest właściwie identyczny jak w przypadku wspomnianego modelu Carl Brashear czy limitowanej wersji przygotowanej w tym roku dla sieci salonów Bucherer (pisaliśmy o niej TUTAJ). Tyle, że tym razem 43 mm koperta powstała ze stali i połączono ją z bezelem z brązu, w który wkomponowano z kolei czarną, aluminiową wkładkę z podziałką 60-minutową.

Oris Divers Sixty-Five Chronograph
Oris Divers Sixty-Five Chronograph

Aby zachować charakterystyczny styl retro zegarka, Oris ponownie wykorzystał mocno wypukłe, szafirowe szkiełko. Pod nim zamknięto czarną, połyskującą tarczę, na którą trafiły nadrukowane na złoto napisy i podziałka oraz pozłacane, nakładane indeksy godzinowe i wskazówki (wypełnione obficie Super-LumiNovą w kolorze ecru). Złote akcenty bardzo dobrze współgrają z kolorystyką bezela, a układ bi-compax – czyli dwie tarczki na godz. 3 i 9 – sprawiają, że cyferblat jest czytelny i estetycznie wygląda. Duża w tym zasługa braku daty, którą ze względu na dużą popularność zwykło się „wciskać” na siłę do niemal każdego projektu. W modelu Divers Sixty-Five Chronograph wskazania ograniczono do małej sekundy (godz. 9), licznika 30-minutowego (godz. 3) i czasu.

Oris Divers Sixty-Five Chronograph
Oris Divers Sixty-Five Chronograph
Oris Divers Sixty-Five Chronograph
Oris Divers Sixty-Five Chronograph

Wodoodporną do 100 m konstrukcję zamknięto pełnym deklem z wygrawerowanym, starym logiem Orisa. We wnętrzu obudowy pracuje kaliber 771 (na bazie Sellita 510), czyli taktowany na 4Hz mechanizm z automatycznym naciągiem, który po pełnym naciągnięciu sprężyny może nieprzerwanie pracować przez 48 godzin.

Nowy Oris Divers Sixty-Five Chronograph dostępny będzie na skórzanym pasku lub stalowej bransolecie. W pierwszym przypadku cena to 3 800 EUR (~16 500 PLN), a w drugim 4 000 EUR (~17 500 PLN).

Oris Divers Sixty Five Chronograph

Producent Oris
Nazwa modelu Divers Sixty Five Chronograph
Ref. 01 771 7744 4354-07 5 21 45 (pasek), 01 771 7744 4354-07 8 21 18 (bransoleta)
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Oris 771 (Sellita 510)
Rezerwa chodu (h) 48
Tarcza czarna
Koperta stal i brąz
Średnica (mm) 43
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, bransoleta