Oris Art Blakey Limited Edition [dostępność, cena]

Po kilkuletniej przerwie Oris wraca do serii limitowanych zegarków, poświęconych znanym postaciom ze świata jazzu. Tym razem dołączy do niej model dedykowany amerykańskiemu perkusiście i kompozytorowi – Artowi Blakeyowi.

Z jazzem jest trochę jak z whisky – trzeba do niego dorosnąć, a i tak nie ma pewności, że „zasmakuje”. Muzyka to bez dwóch zdań piękna i choć pozostaje niszową, ma wierne grono fanów na całym świecie – w tym markę Oris. Firma od lat wspiera np. rodzimy festiwal „Jazz nad Odrą”, a także produkuje zegarki, których detale mają kojarzyć się z konkretnymi muzykami. Do tej pory byli to m.in. John Coltrane czy Thelonious Monk. Teraz do listy dołączy Art Blakey.

Art Blakey / foto: wikipedia
Art Blakey / foto: wikipedia

Arthur „Art” Blakey (1919-1990) był amerykańskim kompozytorem jazzowym i perkusistą znanym głównie za sprawą zespołu Jazz Messengers. Do dzisiaj uważany jest za współtwórcę nowoczesnego stylu gry na perkusji i jednego z najwybitniejszych przedstawicieli amerykańskiego hard bopu.

Dedykowany Blakeyowi zegarek, to klasyczny, prosty model z kilkoma muzycznymi „smaczkami”. Pierwszy z nich znajdziemy na tarczy – mowa o czarnym okręgu i towarzyszących mu ośmiu nakładanych elementach, które łącznie mają przypominać naciąg perkusji. Poza tym na cyferblacie znajdziemy jedynie delikatną podziałkę minutową, napisy Oris i Swiss Made oraz trzy centralnie zamocowane wskazówki. Wszystko zamknięto w stalowej kopercie (WR30m) o średnicy 38 mm i zabezpieczono od frontu szafirowym, wypukłym szkiełkiem.

Oris Art Blakey Limited Edition
Oris Art Blakey Limited Edition

Drugie nawiązanie do muzyki widać na dokręcanym, pełnym deklu, którego centralna część fakturą nawiązuje do talerza z perkusji. Wewnątrz obudowy zamknięto automatyczny kaliber 733 stworzony na bazie werku Sellita SW 200-1. 4Hz jednostka po pełnym naciągnięciu sprężyny może nieprzerwanie pracować przez 38 godzin.

Oris Art Blakey Limited Edition
Oris Art Blakey Limited Edition

Zegarek Oris Art Blakey objęto limitacją do 1000 egzemplarzy (przypomina o tym grawer na deklu) i trafi do sprzedaży na skórzanym pasku zakończonym zabezpieczoną przyciskami klamerką na zatrzask. Za jedną sztukę trzeba będzie zapłacić 1 950 EUR (~8 500 PLN).

Oris Art Blakey Limited Edition
Oris Art Blakey Limited Edition

Oris Art Blakey Limited Edition

Producent Oris
Nazwa modelu Art Blakey Limited Edition
Ref. 01 733 7762 4081
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Oris 733 (SW 200-1)
Rezerwa chodu (h) 38
Tarcza srebrzysto-biała
Koperta stal
Średnica (mm) 38
Wodoszczelność 30m
Pasek skórzany
Limitacja 1000