
Omega Seamaster Planet Ocean Deep Black [zdjęcia live, video, ceny]
Pokazany w 2013 roku model Dark Side Of The Moon pozwolił Omedze zdobyć doświadczenie w produkcji zegarków wykonanych z ceramiki. Teraz Szwajcarzy wykorzystali ten popularny ostatnio materiał do stworzenia nowej wersji divera Planet Ocean.
Deep Black – bo tak nazwano debiutujący właśnie zegarek – dostępny będzie w czterech, różniących się akcentami kolorystycznymi wersjach: niebieskiej, czerwonej, czarnej oraz 18K Sedna™ Gold. Wszystkie otrzymały koperty (45,5mm średnicy i 17,18mm wysokości) wykonane z czarnej ceramiki, które – co było dla Omegi sporym wyzwaniem – zapewniają klasę wodoszczelności znaną z tradycyjnych modeli Planet Ocean, czyli 600m. Do swojego divera producent z Biel postanowił dodać komplikację GMT tzn. wskazanie czasu w drugiej strefie. Na chwilę obecną nie przewidziano wersji bez GMT.

Koperty modelu Deep Blue powstały z jednego kawałka ceramiki (tzw. monobloc) i w opcji z czerwonymi lub niebieskimi akcentami są – podobnie jak ceramiczne tarcze – szczotkowane (takie wykończenie tarczy zapewnia ponoć lepszą widoczność pod wodą). W pozostałych przypadkach powierzchnie te wypolerowano na wysoki połysk.

Wspomniane, kolorystyczne dodatki nowych Omeg nie są przypadkowe. Jak informuje producent, pierwszym kolorem, który przy zanurzaniu przestanie być widoczny (na głębokości 5m) jest czerwony. Niebieski „znika” przy zejściu na około 275m, a powyżej 300m widać już tylko czerń – wynika to ze specyfiki przenikalności promieni światła. W filozofię tę nie wpisuje się tylko wersja z elementami z 18K złota Sedna™ – tu postawiono na walory estetyczne.

Centralna wskazówka GMT zegarka nawiązuje barwą do pozostałych detali kolorystycznych i powiązano z nią 24-godzinną skalę widoczną na styku tarczy i koperty. Z kolei podziałkę nurkową wpasowano w ceramiczny, obracający się w jednym kierunku bezel, wykorzystując do tego Liquidmetal® lub Ceragold™. W wariancie niebieskim i czerwonym do wykonania fragmentu pierścienia lunety (pierwsze 15 minut) po raz pierwszy sięgnięto po połączenie gumy z ceramiką.

Na czarną, ceramiczną tarczę trafiły nakładane cyfry 12, 6 i 9 o nowym kształcie oraz indeksy wypełnione dającą niebieskie światło Super-LumiNovą. Podobną barwę emituje substancja świecąca na złotych wskazówkach – z wyjątkiem minutowej i wypełnienia trójkąta na bezelu, gdzie światło jest zielone. Takie zróżnicowanie pozwala teoretycznie na łatwiejsze dokonywanie odczytów w ciemności jaka panuje głęboko pod powierzchnią wody, ale przyda się również kiedy zbudzicie się w nocy i zechcecie sprawdzić godzinę.

Warto przyjrzeć się detalom zegarka. W czarnym modelu do wypełnienia grawerunku He na koronce zaworu helowego oraz symbolu Omega na głównej koronce użyto stopu Liquidmetal®. W modelach „kolorowych” (niebieski i czerwony) zastosowano wstrzykiwaną mieszankę specjalnej gumy.

Następna nowość dotyczy dekla. Zastosowany system zamykania – Naiad Lock – sprawia, że znajdujące się na nim grawery będą zawsze układały się idealnie równo względem koperty (a nie np. pod kątem), wpływając tym samym na estetykę całości. Uwagę przyciąga ponadto zewnętrzna część dekla, a konkretnie wykorzystany tu po raz pierwszy falisty wzór powielony na wewnętrznej stronie gumowego paska. Z kolei zewnętrzna strona paska – z kontrastowym przeszyciem – otrzymała fakturę przywodzącą na myśl płótno. Wyjątek stanowi wersja Sedna™, gdzie pasek jest skórzany, a wnętrze wyłożone gumową powłoką. We wszystkich przypadkach użyta guma ma właściwości antybakteryjne, a pasek zakończony jest klamrą na zatrzask (wykonaną częściowo z ceramiki, a częściowo z tytanu z powłoką ceramiczną).

Jako napęd, w zegarkach Planet Ocean Deep Black wykorzystano kaliber 8906. To mechanizm, który przeszedł rygorystyczne testy w METAS i otrzymał certyfikat Master Chronometer. Werk zbudowano na 38 kamieniach, pracuje z częstotliwością 3,5Hz (25.200 wahnięć/h) i po pełnym naciągnięciu sprężyny może pracować przez 60h. Z dekoracji zastosowano rodowanie mostków, zdobienie genewskimi falami wahnika oraz czernienie śrubek, koła balansowego i dwóch umieszczonych szeregowo bębnów sprężyny. Nowe Omegi objęto 4-letnią gwarancją (dzięki wykorzystaniu krzemowych elementów).

Za trzy wersje PO Deep Black – czarną, czerwoną i niebieską – trzeba będzie zapłacić 10.400CHF (~41.970PLN) (Aktualizacja z dnia 20.07.2023 – cena to 63 100 PLN). Dodatek złota podnosi cenę do 13.900CHF (56.100PLN) (Aktualizacja z dnia 20.07.2023 – cena to 91 100 PLN). To sporo więcej niż za stalową PO z tym samym mechanizmem, ale nie od dziś wiadomo, że nowe technologie i materiały nie są tanie.