Officine Panerai Radiomir 1940 Tourbillon GMT Oro Rosso 48mm

Regulator w postaci tourbillonu, wskazanie czasu w drugiej strefie, wskazanie 24h z informacją AM/PM i wskaźnik wynoszącej 6 dni rezerwy chodu – za wszystkie te komplikacje odpowiada mechanizm P.2005 zamknięty w złotej, 48mm kopercie limitowanego modelu PAM00558.

Podczas zakończonych niedawno targów Watches & Wonders Panerai pokazał kilka nowości. Wśród nich opisywany przez nas, zasilany pierwszym w „rodzinie” mechanizmem z mikrorotorem P.4000, Radiomir 1940 3-Days Automatic. Dla miłośników bardziej skomplikowanych modeli oraz kolekcjonerów firma z Neuchâtel przygotowała coś specjalnego – limitowaną do zaledwie 30 egzemplarzy wersję Radiomira.

PAM00558
PAM00558

Za pracę zegarka odpowiada znany z modelu Luminor 1950 Tourbillon GMT Ceramica mechanizm P.2005. Widoczny przez przeszklony dekiel werk to charakterystyczna dla Panerai „zabudowa” ¾ uzyskana w tym przypadku z 3 połączonych ze sobą mostków. Ukryte pod nimi 3 bębny sprężyny zapewniają 6 dni rezerwy chodu (o aktualnym stanie „naładowania” informuje widoczna na jednym z mostków wskazówka). Także klatka tourbillonu – tradycyjnie już w przypadku Panerai – widoczna jest jedynie od strony dekla. Na tarczy przypomina o niej mała, obracająca się pod wskazówką małej sekundy tarczka. Wirujący balans w przypadku modelu PAM00558 wykonuje pełny obrót w 30 sekund – 2 razy szybciej niż w „standardowych” tourbillonach. Mechanizm pracuje z częstotliwością 4Hz, składa się z 239 komponentów i został zamknięty w 48mm polerowanej kopercie z czerwonego złota. Dołączone do niej uszy (w przeciwieństwie do „drucianych”, stosowanych w modelach historycznych) dość mocno ostają, co optycznie znacząco zwiększa gabaryty zegarka.

Mechanizm P.2005
Mechanizm P.2005

Brązową tarczę o strukturze kanapki ozdobiono delikatnym szlifem słonecznym. Na powierzchnię cyferblatu trafiła tarczka małej sekundy (na godz. 9) wraz z dyskiem „ilustrującym” pracę ukrytego pod cyferblatem tourbillonu, centralna wskazówka GMT zakończona grotem oraz tarczka ze wskazaniem czasu w drugiej strefie wraz z informacją AM/PM. Wskazówka godzinowa może być przestawiana – co nie wpływa na pracę sekundnika i wskazówki minutowej – w skokach 60-minutowych za pomocą dokręcanej koronki.

PAM00558
PAM00558

Co prawda cena nie jest znana, ale biorąc pod uwagę rozmiar i limitację można wnioskować, że zegarek trafi przede wszystkim w ręce kolekcjonerów, a właściwie do należących do nich sejfów.

Panerai Radiomir 1940 Tourbillon GMT Oro Rosso 48mm
Panerai Radiomir 1940 Tourbillon GMT Oro Rosso 48mm