MB&F Arachnophobia
Jedno można powiedzieć na pewno o nowej, kinetycznej rzeźbie MB&F – jeśli boicie się pająków, to zdecydowanie nie jest propozycja skierowana do Was.
Arachnofobia – fobia, objawiająca się bardzo silnym lękiem przed pająkami lub innymi bezkręgowcami zbliżonymi do nich wyglądem. (źródło: Wikipedia)
Natura i wszystko co nas otacza jest doskonałym źródłem inspiracji dla twórców działających w wielu dziedzinach naszego życia, w tym także w branży zegarkowej. Projektanci rysujący na swoich kreślarskich deskach (tudzież zwykłych serwetkach, jak kto woli) nowe, fantazyjne wzory zegarkowych kopert i tarcz, w przyrodzie znajdują wiele fascynujących form, które umiejętnie dają się przełożyć na coś, co nieco bezdusznie nazywamy designem użytkowym. Kiedy ja myślę o takim kierunku szukania inspiracji, automatycznie przed oczami staje Max Busser i jego MB&F. Choć Busser najczęściej odwołuje się do świata fantasy i swoich dziecięcych fascynacji opowieściami s-f, natura była źródłem natchnienia dla kilku z jego awangardowych kreacji, w tym dla HM3 i HM6, o których możecie poczytać więcej TUTAJ i TUTAJ.
Arachnophobia to jednak zdecydowanie najbardziej ekstremalny, naturalistyczny projekt marki, a jego nazwa sama w sobie służy za jasny komunikat… lub ostrzeżenie. Pająki to fascynujące stworzenia, ale na świecie jest pewnie mniej więcej tylu samo ich fanów co ludzi, którzy nawet na widok maleńkiego bezkręgowca wpadają w histeryczną panikę. Załóżmy więc, że nie jesteście w tej drugiej grupie – nowy pomysł szalonych umysłów MB&F powinien przypaść Wam do gustu co najmniej tak, jak nam.
MB&F Arachnophobia to kolejny, stołowy (lub ścienny) zegar firmy, tym razem w formie dużego, stojącego na ośmiu chudych odnóżach pająka. Nogi te wykonano z aluminium albo mosiądzu, zależnie od wersji, w specjalnym procesie odlewniczym, który pozwolił uzyskać pożądaną formę. Nogi mają ruchome połączenia, pająka można więc ustawić w wielu pozycjach albo powiesić na płasko na ścianie (na specjalnym mocowaniu). Korpus i głowę stanowi natomiast ręcznie wykończony, pokryty palladem mechanizm zegara z 8-dniową rezerwa chodu, doskonale widocznym regulatorem i kopułą ze wskazaniami czasu podobną do tej, jaką widzieliśmy już w Starfleet Machine. Sprężynę nakręca się kluczem ukrytym na brzuchu owada.
Oprócz natury jeszcze jednym bodźcem dla stworzenia takiej, a nie innej formy projektu była dla Maximiliana Bussera także pajęcza rzeźba – Maman (z francuskiego: mama) – autorstwa Louisa Bourgeoisa. Ta mierząca prawie 10m wysokości instalacja to nic innego, jak czarna pajęczyca.
Arachnophobie przygotowano wspólnie ze szwajcarską manufakturą L’Epee 1839, w dwóch wersjach wykończenia. Jedna jest czarna, druga pokryta 18ct żółtym złotem. Całość ma 203mm wysokości (przy ustawieniu pająka na stojąco) i 405mm średnicy, kiedy odnóża są rozłożone na płasko. Za czarnego pająka trzeba zapłacić 15.300CHF (~59.150PLN), za złotego 17.500CHF (~67.660PLN).