Basel 2014: MB&F Starfleet Machine

Zegarmistrzowska kreatywność ma wiele twarzy, ale żadna z nich nie jest tak wyrazista i oryginalna, jak ta w wykonaniu Maximiliana Bussera i jego MB&F. Przed Wami zegar stołowy na miarę XXI wieku.

MB&F to „zegarkowa” manufaktura unikatowa w skali całej branży. Pojęcie „zegarkowa” specjalnie wziąłem w cudzysłów, ponieważ Max Busser razem ze swoimi przyjaciółmi nie tworzy zegarków, a kinetyczne rzeźby. Rzeźby te są poniekąd zegarkami – wskazują aktualny czas – lecz ich głównym przesłaniem jest zabawa designem i mechaniką, nieskrępowanymi absolutnie żadnymi normami czy kanonami. Co istotne, MB&F to nie tylko czaso-maszyny (te awangardowe z serii Horological Machines i te inspirowane klasyką z linii Legacy Machines) ale i inne kreacje, jak mechaniczna pozytywka Music Machine czy pokazany w tym roku w Bazylei szalony zegar stołowy.

Starfleet Machine
Starfleet Machine

Zegar ten nazwano Starfleet Machine i, jak w przypadku wielu poprzednich projektów MB&F, za jego inspirację posłużył świat filmów science-fiction (tym razem Star Trek) – wielka pasja samego Maxa Bussera. Partnerem firmy przy projekcie i wykonaniu zegara była uznana szwajcarska manufaktura L’epee 1839 – jedyny dziś szwajcarski producent awangardowych zegarów stojących. Wspólny projekt obu firm zaowocował zegarem innym niż wszystkie: futurystycznym, intrygującym, zaskakującym i zabawnym zarazem.

Starfleet Machine
Starfleet Machine
Starfleet Machine
Starfleet Machine

Starfleet Machine to opatrzony 40-dniową rezerwą chodu, ręcznie nakręcany mechanizm z 2.5-Hercowym balansem, 5 bębnami sprężyny i wskazaniem czasu oraz rezerwy chodu. Od strony wizualnej zegar przypomina statek kosmiczny z główną kopułą odpowiedzialną za czas, dwoma ramionami sekundnika stylizowanymi na działka laserowe i osobliwym wskaźnikiem rezerwy mechanizmu (z dodatkowym smaczkiem w formie obracającego się radaru).

Szkielet konstrukcji to stalowe ramiona i stelaż, tworzące razem kopulastą formę o wymiarach 21x29cm. Każdy egzemplarz dostarczony będzie razem z przezroczysta kopułą z Plexiglasu. Powstaną dwie wersje zegara – jedna z czystej, wypolerowanej stali, druga ze stali pokrytej czarną powłoką z rutenu. Limitacja to 175 egzemplarzy (wiek manufaktury L’Epee), a cena 28.000CHF (~95.000PLN).