Longines Avigation Type A-7 1935 [zdjęcia live, cena]

Longines rozszerzył w tym roku kolekcję Heritage o model inspirowany historycznym zegarkiem dla pilotów. „Przekręcona” koperta pozwalała dawniej lotnikom odczytywać wskazania bez puszczania drążka samolotu.

Żeby wyobrazić sobie cel takiego działania – wystarczy położyć ręce na kierownicy. Zegarek z obróconą o 40° kopertą (założony na wewnętrzną stronę nadgarstka) znajdzie się idealnie na wprost naszych oczu, co ułatwi odczyt bez konieczności odchylania ręki i puszczania kierownicy. Podobnie sprawa miała się dawniej z pilotami i trzymanymi przez nich wolantami.

Pierwszą reedycję modelu Avigation Watch Type A-7 firma Longines pokazała w 2012 roku. Zegarek ten miał sporą, 49mm kopertę ze stali i czarną tarczę. Odsłona A.D.2016 to obudowa o znacznie bardziej rozsądnej średnicy 41mm, choć dzięki zastosowaniu białego cyferblatu i wąskiego bezela czasomierz zdaje się być większy niż w rzeczywistości.

Longines Avigation Type A-7 1935
Longines Avigation Type A-7 1935

Co oznacza „Type A-7”?

W latach 30. XX wieku zegarki musiały spełniać liczne kryteria (czytelność, jakość wykonania, precyzja chodu) aby trafić na nadgarstki pilotów, a zwłaszcza by w nazwie można było użyć nadawanego przez U.S. Army określenia „Type A-7”. Bohater tego artykułu powstał na bazie modelu Longines z 1935 roku, który spełnił wszystkie te wymagania. Pierwowzór miał 51mm średnicy i ostatnio na aukcji domu Phillips został zlicytowany za kwotę 72.500CHF.

Longines Avigation Type A-7 1935
Longines Avigation Type A-7 1935

Biała, lakierowana tarcza zegarka przywodzi na myśl tę wykonaną z porcelany. Naniesiono na nią skalę sekundową określaną mianem „railtrack” (przypomina tory kolejowe) oraz dwanaście dużych cyfr arabskich w miodowym odcieniu. Kolor ten otrzymały też spore, centralne wskazówki – godzinowa i minutowa. Dopełnienie kompozycji stanowi tarczka 30-minutowego licznika chronografu (na godz. 12) oraz mała sekunda (na godz. 6) z wkomponowanym w nią okienkiem datownika.

Longines Avigation Type A-7 1935
Longines Avigation Type A-7 1935

Za pełnym, grawerowanym deklem zegarka pracuje mechanizm z automatycznym naciągiem oznaczony symbolem L788.2. W rzeczywistości to modyfikowana dla Longines ETA A08.L11 (13¼ linii, 27 kamieni, 28.800 wahnięć/h, 54 godziny rezerwy chodu) z chronografem typu monopusher. Oznacza to, że jednym, zintegrowanym z koronką przyciskiem można uruchomić, zatrzymać i wyzerować wskazania stopera.

Tegoroczna wersja modelu Avigation Type A-7 1935 została wyceniona na 12.590PLN.