Longines Avigation BigEye – Basel 2017 [zdjęcia live, cena]

Longines zdążył nas już przyzwyczaić do reedycji przygotowywanych regularnie w ramach linii Heritage. W 2017 roku jej szeregi zasili Avigation BigEye – model nawiązujący do militarnego chronografu typu „pilot” z 1971 roku.

Historia pokazała, że zegarki Longines niejednokrotnie wykorzystywane były w lotnictwie. Na szczególną uwagę zasługuje tu produkowany od lat 30. XX wieku Lindbergh – czasomierz, z którym wiąże się niesamowita opowieść, opisana przez nas w detalach TUTAJ. Kolejne dekady przyniosły również inne „piloty”, z których jeden posłużył za punkt wyjścia dla projektu nowego modelu – Avigation BigEye.

Longines Avigation BigEye
Longines Avigation BigEye

41mm koperta BigEye’a powstała ze stali (WR30m) i jest w przeważającej części szczotkowana, z kilkoma wypolerowanymi detalami. Zestawiono ją z lekko wypukłym, szafirowym szkiełkiem, pod którym widać czarny cyferblat. Na jego kompozycję składa się tarczka małej sekundy, licznik 12-godzinny oraz – zdecydowanie większy od pozostałych – licznik 30-minutowy widoczny na godz. 3. To właśnie od niego zegarek wziął swoją nazwę (w dosłownym tłumaczeniu „Wielkie Oko”). Uzupełnieniem projektu jest podziałka minutowa i towarzyszące jej, nadrukowane substancją luminescencyjną arabskie cyfry. SuperLuminova wykorzystana została także na centralnych wskazówkach.

Longines Avigation BigEye
Longines Avigation BigEye

Obsługa stopera odbywa się przy użyciu standardowych przycisków na godz. 2 i 4 koperty, a za pomiar czasu i jego bieżące wskazania odpowiada kaliber L688.2 (specjalnie modyfikowana dla Longinesa ETA Valjoux 7750 z kołem kolumnowym). Werk z automatycznym naciągiem pracuje z częstotliwością 4Hz i gwarantuje 54 godziny rezerwy chodu.

Longines Avigation BigEye
Longines Avigation BigEye

Od spodu mechanizm zabezpiecza pełny dekiel z grawerem przedstawiającym m.in. obrys samolotu. Tak przygotowana całość została zestawiona ze skórzanym paskiem zakończonym standardową klamerką na trzpień.

Longines Avigation BigEye
Longines Avigation BigEye

Sugerowana cena detaliczna modelu Longines Avigation BigEye to 9.690PLN.