Linde Werdelin SpidoLite II
Po chronografie SpidoSpeed marka Linde Wendelin prezentuje kolejny etap ewolucji „szkieletowanej filozofii” tworzenia zegarków – SpidoLite II. Nowy czasomierz wprowadza również dwie nowe funkcje.
Morten Linde i Jorn Werdelin prezentują kolejne designersko-mechaniczne dzieło będące odzwierciedleniem ich unikatowej filozofii tworzenia zegarków. SpidoLite II jest kolejny etapem ewolucji „filozofii szkieletowania” – w wydaniu LW polegającej na maksymalnym odchudzeniu nie tylko tarczy, ale i koperty każdego czasomierza. Nowy SpidoLite, jak sugeruje dwójka przy nazwie modelu, to drugie wcielenie wiodącej kolekcji marki.
Wykonana z 32 tytanowych elementów koperta jest tożsama z tą z modelu SpidoSpeed i oferuje nowe, jeszcze bardziej ekstremalne i złożone spojrzenie na temat szkieletowania. Kompleksowa konstrukcja kryje pod szafirowym deklem pochodzący z manufaktury Concepto (podobnie jak werk w SpidoSpeed) kaliber automatyczny 2251 autorstwa jej szefa, Valeriena Jacqueta. Mechanizm z 42-godzinną rezerwą chodu, balansem „tykającym” z częstotliwością 28.800 wahnięć/h i personalizowanym wahnikiem wprowadza dwie nowe dla serii SpidoLite małe komplikacje: tzw. małą sekundę oraz datownik.
Szczególnie ciekawie zaprojektowano to drugie wskazanie, rozwiązane jako laserowo wycięty dysk umieszczony pomiędzy dwoma warstwami szkieletowanej tarczy. Część dysku wskazująca aktualny dzień wraz z dniem go poprzedzającym i kolejnym widoczna jest w otworze na godzinie 3. Tradycyjna tarczka małej sekundy ulokowana została po przeciwnej stornie tarczy, na godzinie 6, ładnie balansując kompozycję. Celem złagodzenia dość technicznego i monochromatycznego designu, wszystkie 3 wskazówki wykonane zostały z termicznie barwionej na niebiesko stali i częściowo wypełnione masą świecącą.
SpidoLote II dostępne będzie w dwóch wariantach tytanowej koperty: czystym (w naturalnym, szarym kolorze) oraz pokrytym antracytowym DLC. Każdy w limitowanej ilości 100 egzemplarzy, na tłoczonym „a’la tekstylny” pasku ze skóry cielęcej z duża klamrą.
Opracowanie: Łukasz Doskocz