IWC Pilot’s Watch Heritage: Big Pilot’s i Mark XVIII [dostępność, cena]

Linia historycznie inspirowanych pilotów prosto z Schaffhausen właśnie powiększyła się o modele o wszystko mówiącej nazwie Heritage. Zegarki stylizowane są na vintage i korzystają z wpasowujących się w to wzornictwo materiałów.

Choć są od siebie skrajnie różne, Big Pilot’s i Mark to dwie lotnicze ikony kolekcji IWC, i prawdopodobnie dwa z bardziej kultowych zegarków typu „Pilot” w ogóle. Mimo że oryginalnie powstały z czysto militarnych pobudek, finalnie wylądowały na wielu cywilnych nadgarstkach, nie tylko miłośników lotnictwa. Podobnie zapewne będzie z trzema nowymi referencjami w jakże lubianym i cenionym dzisiaj stylu vintage, tudzież Heritage – by trzymać się nazewnictwa IWC. Zegarki, o których przeczytacie za moment, nawiązują do pokazanych przy okazji ubiegłorocznego SIHH modeli Heritage – tym razem w bardziej przystępnym, normalnym wydaniu, z ciekawym doborem materiałów.

Big Pilot’s Heritage

IWC Big Pilot's Watch Heritage Bronze
IWC Big Pilot’s Watch Heritage Bronze

Dwa nowiutkie Big Piloty zainspirowane zostały oryginalnym, pierwszym BP na kalibrze 52 T.S.C. z roku 1940. Oba mają czarny cyferblat z niebieskimi wskazówkami, datą i wskaźnikiem potężnej rezerwy chodu, która wynika z użycia tradycyjnego, 7-dniowego kalibru 5110 z naciągiem automatycznym.

46.2-milimetrowa koperta zrobiona została z tytanu lub z użytego w kolekcji po raz pierwszy brązu. Drugi wariant będzie limitowany w liczbie 1.500 egzemplarzy i zaopatrzony w tytanowy dekiel. Za nielimitowaną opcję z tytanu trzeba zapłacić 13.900EUR (~50.730PLN) – dokładnie tyle samo, co za wersję w brązie.


Mark XVIII Heritage

Tytan wykorzystany został również w Marku 18-tym. Zrobiono z niego 40-milimetrową kopertę i dekiel, pod którym pracuje automatyczny kaliber 35111. Tarcza powiela stylistykę modeli Big Pilot’s – czarna matowa baza i niebieskie wskazówki plus datownik na godz.3. Reszta parametrów i detali jest identyczna, jak w testowanym przez nas niedawno Mark XVIII „Le Petit Prince”.

IWC Mark XVIII Heritage
IWC Mark XVIII Heritage

Za jeden egzemplarz Marka XVIII Heritage trzeba zapłacić 4.750EUR (~17.300PLN).