
HUBLOT Oceanographic 4000 – prawdziwy nurek
Manufaktura HUBLOT stworzyła pierwszego w swojej historii rasowego divera, czyli zegarek dedykowany nurkom. W przeciwieństwie do wielu pseudodiverów obecnych na rynku, Oceanographic 4000 to zegarek bez dwóch zdań dedykowany profesjonalnym eksploratorom głębin.
Jedną z cech charakterystycznych strategii działania marki HUBLOT jest bezkompromisowość. Jean-Claude Biver, CEO marki, na każdym kroku podkreśla, że zegarki sygnowane literą H (logo firmy) mają być unikatowe, niepowtarzalne i oryginalne. Jedna z najnowszych kreacji zegarmistrzów z Nyonu, zaprezentowany w Bazylei „nurek” – Oceanographic 4000 – jest doskonałym potwierdzeniem tej tezy i sposobu myślenia manufaktury. W branży zegarkowej dnia dzisiejszego niemal każda marka posiada w swojej ofercie zegarek określany mianem divera (zegarka nurkowego). Tak naprawdę jednak 90% tych czasomierzy to tzw. „nurki biurkowe”, czyli zegarki, które zapewne nigdy nie będą miały kontaktu z wodą i zanurzeniem większym, niż głębokość przeciętnego basenu. Tylko kilka firm zdecydowało się na stworzenie zegarka, który można bez wątpienia określić mianem czasomierza dedykowanego prawdziwemu, profesjonalnemu nurkowi. Do tych firm po przeszło 18 miesiącach wytężonej pracy dołączył również HUBLOT.


King Power Oceanographic 4000 to zegarek ze wszech miar techniczny, popularnie nazywany tool watch. Jest kilka elementów świadczących o jego przeznaczeniu i zaawansowaniu. Od razu w oczy rzuca się olbrzymia, 48mm, masywna koperta linii King Power o bardzo technicznym designie (która mimo swoich gabarytów zadziwiająco dobrze układa się na nadgarstku). Dostępna do wyboru w wersji tytanowej lub z włókna węglowego obudowa zegarka o grubości (około 20mm) wraz z mierzącym 6.5mm szafirowym szkłem i pełnym, zakręcanym deklem, pozwala na osiągnięcie imponującej wartością drugiej cechy, świadczącej o przeznaczeniu modelu – wodoszczelności. Ta ustalona została na poziomie 4000m, czyniąc Oceanographica jednym z najbardziej wodoszczelnych zegarków na świecie. Oczywiście czasomierz spełnia wszelkie narzucone przez szwajcarską branże normy, w tym te określane przez NIHS. Zegarek był podczas testów poddawany ciśnieniu statycznemu równemu głębokości 5000m.

Aby zapewnić potencjalnemu użytkownikowi idealny komfort i łatwość użytkowania, czasomierz Oceanographic 4000 ma wszelkie cechy dobrego divera. Czarna tarcza jest maksymalnie czytelna i opatrzona dużą ilością świecącej na zielono (wersja tytanowa) lub szaro (wersja karbonowa) SuperLuminovy, obecnej także na dużych i idealnie czytelnych wskazówkach. Wewnętrzny pierścień dekompresyjny (służący do określania czasu zanurzenia i wynurzania) umieszczony jest maksymalnie blisko wskazań czasu celem ułatwienia odczytu. Jego obsługi dokonuje się dużą koronką na godzinie 2 (ta na godzinie 4 służy do ustawiania czasu), osłoniętą specjalnym zatrzaskiem zabezpieczającym z wygrawerowanym napisem DIVER 4000. Stalowy zawór helowy gwarantujący bezpieczeństwo, w tym wypadku samemu zegarkowi, ulokowany jest tradycyjnie na godzinie 10.
Automatyczny kaliber napędzający zegarek, to zbudowany ze 180 komponentów HUB1401 z 42 godzinną rezerwą chodu i wskazaniem daty.
HUBLOT Oceanographic 4000 dostarczany będzie z dwoma paskami, nazwanymi odpowiednio „Town” i „Diver” – a więc jednym przeznaczonym do użytku codziennego i drugim, do nurkowania. Pierwszy jest gumowy, drugi zaś, nieco dłuższy celem łatwego zapięcia zegarka na piance nurkowej, zrobiono z gumy i nylonu. Oba zapinane są na wygodną, klasyczną klamrę (tzw. zapięcie na trzpień). Dwa zintegrowane z kopertą przyciski (oznaczone strzałką) pozwalają na błyskawiczną zmianę paska z jednej opcji sportowej na drugą lub odwrotnie. Ocenaographic w tytanie powstanie ilości 1000, a w karbonie w ilości 500 limitowanych, numerowanych egzemplarzy w specjalnym, materiałowym futerale.
HUBLOT i Oceanographic Museum of Monaco
Nazwa nowego divera HUBLOT nie wzięła się z przypadkowego wyboru, choć jej marynistyczne konotacje są jak najbardziej słuszne. Oficjalnym partnerem marki, na rzecz którego nazwano zegarek, zostało Muzeum Oceanografii w Monako. Całe przedsięwzięcie, związane również z Fundacją „Institut Oceanographique Albert 1st Prince de Monaco” zaowocuje nie tylko stworzeniem zegarka, ale również wspólnym działaniem na polu badań nad zachowaniem i ochroną morskiej flory i fauny, którego to manufaktura HUBLOT będzie sponsorem.




Oficjalna premiera modelu Oceanographic 4000 odbyła się w jednym z olbrzymich akwariów monakijskiego oceanarium, w obecności Jeana-Claude Bivera, księcia Monako Alberta II i urodziwych modelek w strojach nurkowych, prezentujących zegarki.
Opracowanie: Łukasz Doskocz