Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical [dostępność, cena]

Hamilton – bazując na militarnym modelu sprzed lat – przygotował kolejny, utrzymany w stylistyce vintage zegarek. Khaki Pilot Pioneer bardzo wiernie nawiązuje do przeszłości, łącznie z gabarytami i mechaniką w środku.

Kilkanaście miesięcy temu Hamilton przypomniał jak ciekawą marką potrafi być pokazując światu mały, prosty, tani i manualnie nakręcany model Khaki Field Mechanical. Firma ma w swoich archiwach kawał zegarkowej historii, m.in. tej związanej z militariami i okresem lat 70. ubiegłego wieku. 3 dekady wcześniej powstała słynna „Parszywa dwunastka” („Dirty Dozen”) – tuzin zegarków wykonanych przez 12 marek na zamówienie brytyjskiej armii. Oryginalnie wśród tej dwunastki nie było Hamiltona, ale zrządzeniem losu, w 1973 roku marka przejęła produkcję modelu W10 od angielskiego Smithsa. Zegarek w wydaniu Hamiltona dostał odmienioną, beczułkowata kopertę i centralny sekundnik w miejsce małej tarczy na godz.6. Przy projekcie czarnego cyferblatu z beżowymi indeksami z luminowy zachowano minimalizm. 46 lat po swoim debiucie, W10 powraca w wiernej reedycji.

Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical - oryginalny model W10 w środku
Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical – oryginalny model W10 w środku

Khaki Pilot Pioneer Mechanical ma wiele detali, którymi powinien przekonać do siebie miłośników militarnych modeli sprzed lat. Beczułkowata, wykończona szczotkowaniem koperta o wymiarach 33 x 36 mm otrzymała pełny, wkręcony czterema śrubkami dekiel i wypukłe, utwardzone szkiełko mineralne. Zamknięta pod nim czarna tarcza ma chropowatą fakturę, przypominającą obudowy starych kamer. Beżowa luminowa a’la vintage trafiła na indeksy, trójkąt na godz.12 i parę centralnie zamocowanych wskazówek. Reszta kompozycji to namalowane białą farbą indeksy arabskie, nazwa marki i jakże wymowny napis „MECHANICAL” na godz.6.

Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical
Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical
Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical
Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical

Mechanika w Khaki Pilot Pioneer to ręcznie nakręcany kaliber H-50 (ETA 2801-2) z pokaźną, 80h rezerwą chodu, 3Hz balansem i stop sekundą.

Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical / foto: Fratellowatches.com
Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical / foto: Fratellowatches.com

Zegarek dostępny będzie w dwóch wariantach – na tekstylnym albo skórzanym pasku NATO. Za opcję nr 1 trzeba zapłacić 745 EUR (~3 270 PLN), za skórę nieco więcej, 795 EUR (~3 490 PLN). W sprzedaży nowy Hamilton pojawi się we wrześniu, ale jak zapewne doskonale wiecie, marka nie jest oficjalnie dostępna w Polsce. Gdybyście jednak chcieli sprawić sobie egzemplarz, można go zamówić online TUTAJ.

Hamilton Khaki Pilot Pioneer Mechanical

Producent Hamilton
Nazwa modelu Khaki Pilot Pioneer Mechanical
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu H-50
Rezerwa chodu (h) 80
Tarcza czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 33
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, NATO
Cena (PLN) 3270