Hamilton Khaki Field Murph – zegarek z filmu „Interstellar” [dostępność, cena]

Zegarki na srebrnym, kinowym ekranie to nic nowego, ale niektóre z nich grają w filmach rolę ważniejszą niż inne. Hamilton z nadgarstka Jessiki Chastain w „Interstellarze” właśnie doczekał się produkcyjnej wersji.

Jak dzisiaj pamiętam wrażenia po seansie „Interstellara”. Z kina wyszedłem skonfundowany jak pewnie połowa widzów, bo historia Christophera Nolana do łatwych i lekkich bynajmniej nie należy. Fabuła filmu w telegraficznym skrócie prezentuje się następująco: byt ludzkości na Ziemi dobiega końca wskutek zmian klimatycznych, a grupa naukowców odkrywa tunel czasoprzestrzenny, który umożliwia poszukiwanie nowego domu. Główne role w „Interstellarze” powierzono Matthew McConaugheyowi i Jessice Chastain. McConaughey gra rolę Coopera, byłego astronauty NASA, który wyrusza na poszukiwanie nowej planety do życia poza zagrożoną Ziemią. Chastain z kolei wciela się w jego córkę. W filmie swoją istotną rolę mają również zegarki, dostarczone przez amerykańsko-szwajcarską markę Hamilton. Na jeden z nich zegarkowe „geeki” zwróciły szczególną uwagę. Co ciekawe, zegarek nie pochodził z kolekcji Hamiltona, a był jedynie rekwizytem wykonanym specjalnie na potrzeby filmu. Teraz ten stan rzeczy uległ zmianie.

Hamilton Khaki Field Murph
Hamilton Khaki Field Murph

Hamilton Khaki Field Murph jest niemal dokładną kopią modelu z „Interstellara”, z kilkoma dodatkowymi smaczkami. W filmie Cooper wykorzystał zegarek do komunikowania się z córką, i przesłania jej alfabetem Morse’a danych, które finalnie posłużyły do opracowania formuły ratującej ludzkość. Zegarek nadprzyrodzonych możliwości co prawda nie ma, ale nawiązania do filmu są oczywiste.

42 mm koperta zrobiona została ze szczotkowanej stali z polerowanym bezelem, z obu stron zamkniętej szafirowymi szkłami. Czarna, utrzymana w stylu vintage tarcza ma indeksy, aplikacje oraz wypełnienie wskazówek z beżowej luminowy. Na sekundnik, jako bezpośrednie nawiązanie do filmu, trafiło zapisane alfabetem Morse’a słowo „Eureka” – to samo, które Murph wykrzyczała w kulminacyjnym momencie filmu.

Hamilton Khaki Field Murph
Hamilton Khaki Field Murph

W kopercie pracuje automatyczny kaliber H-10 (ETA) z 80h rezerwą chodu.

Zestawiony ze skórzanym, czarnym paskiem zegarek zapakowano w specjalne pudełko, designem nawiązujące do filmu. Powstanie ich dokładnie 2 550, choć wedle Hamiltona sam zegarek nie jest limitowany. Za jeden trzeba zapłacić 895 EUR (~3 870 PLN).

Hamilton Khaki Field Murph
Hamilton Khaki Field Murph

Hamilton Khaki Field Murph

Producent Hamilton
Nazwa modelu Khaki Field Murph
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu H-10
Rezerwa chodu (h) 80
Tarcza czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 42
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany