IWC Pilot’s Watch Mark XVIII „Tribute to Mark XI” [dostępność, cena]

Klasyczny i jeden z kultowych pilotów z Schaffhausen doczekał się właśnie symbolicznej reedycji na bazie pokazanego ostatnio modelu Mark XVIII.

Wśród kolekcjonerów legendarny już Mark „jedenasty” uchodzi za jedną z ikon IWC, mimo że jego powierzchowność jest raczej skromna. Zegarek powstał w roku 1948 dla Brytyjskich Sił Powietrznych, a na cywilne nadgarstki – już jako Mark XII – trafił dopiero w roku 1994. Jak to zwykle bywa, to właśnie oryginał z rzymską jedenastką w nazwie jest dzisiaj kolekcjonerską perełką. Teraz będzie sobie można sprawić jego współczesną reedycję.

IWC Mark XI / foto: professionalwatches.com
IWC Mark XI / foto: professionalwatches.com

Zegarek, limitowany w liczbie 1.948 egzemplarzy, przygotowano na podstawie projektu ostatniego w linii „Marków” – wersji XVIII. Ta sama jest stalowa, 40mm koperta z wewnętrzną wkładką antymagnetyczną, pełny dekiel i automatyczny kaliber 35111 z 42h rezerwą chodu.

IWC Pilot's Watch Mark XVIII "Tribute to Mark XI"
IWC Pilot’s Watch Mark XVIII „Tribute to Mark XI”

Nawiązanie do oryginalnego Marka XI IWC wyraziło na czarnej tarczy z prostokątnymi indeksami i dużymi, prostymi wskazówkami z wyglądającą na vintage luminową. Dodano tylko datownik, ale jego czarny dysk i smukłe cyfry dobrze wkomponowują się w cały projekt.

Zegarek, zestawiony z zielonym, nylonowym NATO, na początek dostępny będzie tylko w butiku marki w londyńskim domu Harrods. Po trzech miesiącach trafi do otwartej sprzedaży. Za jeden trzeba zapłacić 4.790EUR (~20.270PLN).

IWC Pilot's Watch Mark XVIII "Tribute to Mark XI"
IWC Pilot’s Watch Mark XVIII „Tribute to Mark XI”