Hamilton Intra-Matic 68 – Basel 2017 [dostępność, cena]

Vintage we współczesnym wydaniu to dalej prawie gwarantowana recepta na sukces. Hamilton w swoim nowym chronografie sięgnął po inspirację do zegarka sprzed ponad pół wieku.

O należącej do Swatch Group marce z amerykańskimi korzeniami piszemy na CH24.PL rzadko – pewnie w dużej mierze z racji jej nieobecności na polskim rynku. Niestety SG nie zdecydowało się (i pewnie nie prędko zdecyduje) na wprowadzenie firmy do Polski, głównie by nie konkurowała z markami z tego samego poziomu własnego portfolio. Biznesowo wypada taką koncepcję zrozumieć, jednak z punktu widzenia przeciętnego kolekcjonera i klienta trochę szkoda. Hamilton zbudował przez lata ciekawą, różnorodną kolekcję z kilkoma perełkami, pokroju np. modeli Pan Europ w beczułkowatych kopertach (czytaj TUTAJ) i zegarka, który zobaczymy na tegorocznym Baselworld.

Hamilton Chronograhp B (po lewej) i Intra-Matic 68
Hamilton Chronograhp B (po lewej) i Intra-Matic 68

Intra-Matic 68 bazuje na pokazanym w roku 1968 modelu Chronograph B. Jego wyróżnikiem (a więc i wyróżnikiem nowej wersji) jest klasyczno-sportowa aparycja i czarno-biały cyferblat, tzw. „reversed panda”. Kompozycja czarnej tarczy z białymi totalizatorami od dawna cieszy się dużą popularnością wśród kolekcjonerów – i w sumie nie ma się czemu dziwić, bo taki układ cyferblatu zegarka z chronografem jest po prostu czytelny i estetyczny zarazem. Obudowa Intra-Matic 68 to stal, 42mm średnicy, 100m wodoszczelności, przyciski „pump-pushers” oraz szafirowe szkło z antyrefleksem.

Hamilton Intra-Matic 68
Hamilton Intra-Matic 68

Na wspomnianym już, monochromatycznym cyferblacie ulokowano zewnętrzny, biały ring ze skalą tachymetru, okienko daty (na godz.6) plus licznik 30-minutowy stopera (na godz.3). Totalizatory otrzymały dwie czarne, lakierowane wskazówki, czas zaś (godziny i minuty) odmierza zestaw wskazówek stalowych, z luminową.

Napędem zegarka jest ukryty pod sygnaturą H-31, automatyczny kaliber na bazie Valjoux 7753. Główna modyfikacja to rezerwa chodu, powiększona z 42 do pełnych 60 godzin.

Hamilton przygotuje 1.968 egzemplarzy Intra-Matica, każdy ze skórzanym, perforowanym paskiem i specjalnym pudełkiem. Cena za jedną sztukę to 2.150CHF (~8.670PLN) – i cos mi mówi, że trzeba już ustawić się w kolejce.

Hamilton Intra-Matic 68
Hamilton Intra-Matic 68