F.P.Journe Chronometre a Resonance
Rok 2010 przynosi okrągłą, 10 rocznicę premiery wyjątkowego modelu Chronometre a Resonance manufaktury F.P.Journe. Z tej okazji zegarmistrzowie marki, na czele z Francois-Paulem Journe stworzyli nową wersję tego czasomierza, dodatkowo wyposażoną we wskazanie 24-godzinne.
Kluczowym elementem projektu Chronometre a Resonance było wykorzystanie w zegarmistrzostwie fizycznego zjawiska rezonansu. Zegarmistrz Francois-Paul Journe, uznawany powszechnie za jednego z najbardziej utalentowanych i ekscentrycznych w całej branży, zaprojektował mechanizm, który miał w założeniu znacznie poprawić wartości robocze, a co za tym idzie, precyzję chodu czasomierza.
Zegarek wykorzystujący to zjawisko po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 2004 roku, przedstawiając jednocześnie pierwszy mechanizm wykonany z 18ct złota. Teraz, 6 lat po premierze pierwszej wersji, F.P.Journe przedstawia nową odsłonę Chronometre a Resonance. Dodatkowym elementem nowej wersji jest wskazanie 24-godzinne, pozwalające na precyzyjne określenie pory dnia.
Czasomierz dostępny będzie w dwóch ekskluzywnych wersjach. W kopercie wykonanej z platyny umieszczono tarczę z białego złota, zaś w kopercie z różowego złota tarczę złotą (również różowe złoto). Dodatkowo powstaną dwie wersje rozmiarowe: 38 i 40mm. Wszystkie warianty skomponowane są ze skórzanym, czarnym paskiem. Na gliszowanej tarczy umieszczone są harmonijnie wskazania czasu. Po prawej standardowe, ze wskazówką godzinową i minutową oraz małą sekundą, zaś po lewej 24-godzinne, również z małą sekundą. Wskazanie rezerwy chodu znajduje się na godzinie 11.
Pięknie wykończony, wytworzony z różowego złota, mechanizm, został poddany jedynie lekkim modyfikacjom w stosunku do oryginału. Zmieniony został system dźwigienek, teraz pozwalający na zastosowanie komplikacji 24-godzinnej. Dwa perfekcyjnie zsynchronizowane balanse, idealnie ze sobą współpracujące, można podziwiać przez szafirowy dekiel. Każdy z nich służy jako element systemu rezonansowego. Kiedy oba zostają wprawione w ruch, współgrają ze sobą znacznie poprawiając amplitudę, inercję i częstotliwości pracy mechanizmu. Jednakże, aby uzyskać idealną harmonię, różnica częstotliwości pomiędzy oboma nie może przekroczyć 5 sekund na dobę. Jakiekolwiek zakłócenia w pracy jednego z balansów powodują zwiększoną częstotliwość pracy drugiego, a po pewnym czasie wyrównanie chodu obu. Podatność klasycznego, jednobalansowego mechanizmu na zakłócenia pracy jest więc w znacznym stopniu eliminowana. Kaliber 1499.3 oferuje 42 godzinną rezerwę chodu i pracuje na 40 kamieniach. W całości składa się z 297 starannie wykończonych i udekorowanych komponentów.
opracowanie: Łukasz Doskocz