F.P. Journe Chronomètre à Résonance 24 Hour [dostępność, cena]

18 lat po swojej premierze, wyposażony w dwa balanse Chronomètre à Résonance doczeka się finalnej, pożegnalnej wersji. Od poprzednich odróżni ją zastąpienie jednego z tradycyjnych wskazań czasu, wskazaniem 24-godzinnym.

Kiedy 18 lat temu François-Paul Journe zaprezentował światu Chronomètre à Résonance, świat odpowiedział westchnieniem zachwytu, pomieszanym z niedowierzaniem. Rezonans – zjawisko fizyczne zachodzące dla drgań wymuszonych – jest dla zegarków niekorzystne mniej więcej tak, jak wlanie do koperty wody albo zrzucenie zegarka z drugiego piętra. Journe jednak – w całej swojej krnąbrności podpartej nietuzinkowym talentem – postanowił uczynić z niego podstawę komplikacji. W swoim mechanizmie zaimplementował dwa sąsiadujące ze sobą balanse, które synchronizowały się ze sobą wibrując z tą samą częstotliwością. Jeśli np. w przypadku zewnętrznego szoku jeden z balansów przyspiesza a drugi zwalnia, po pewnym czasie oba wyrównają swoją pracę. Mechanika taka jest wyjątkowo delikatna i wymaga precyzyjnego wyregulowania obu organów. Journe wdrożył ją do manualnie nakręcanego kalibru 1499.3. Mechanizm ma tradycyjne dla marki złote mostki (ze szczerego złota), wykończone ręcznie min. polerowaniem, fazowaniem i pasami genewskimi. Dwa niezależne balanse zamocowane są na dwóch odrębnych mostkach balansowych. Oba taktowane na 3Hz.

kaliber 1499.3
kaliber 1499.3

Kaliber pozwala także na zresetowanie sekundników oraz odrębne ustawienie czasu na obu małych tarczach. Właśnie one odróżniać będą jubileuszowy model serii od jego poprzedników. Tarcza po prawej stronie wskazuje czas w standardowym systemie 12-godzinnym, natomiast ta po stronie lewej w systemie 24-godzinnym. Czas na obu przestawia się dodatkową, ukrytą na wysokości godz.12 koronką, kręcąc odpowiednio w prawą lub w lewą stronę. A to z kolei czyni go użytecznym zegarkiem dual-time.

F.P. Journe Chronometre a Resonance 24 Hour
F.P. Journe Chronometre a Resonance 24 Hour

Chronomètre à Résonance 24 Hours opakowano w 40 mm kopertę z różowego złota albo platyny, zestawioną z paskiem albo pasującą materiałowo bransoletą. Pod szafirowym szkłem obu referencji zamknięta jest srebrna tarcza z giloszowanymi tarczkami. Komplet wskazówek termicznie zabarwiono na niebiesko, a projekt dopełnia wskaźnik rezerwy chodu na godz.12.

F.P. Journe Chronometre a Resonance 24 Hour
F.P. Journe Chronometre a Resonance 24 Hour

Pierwsze egzemplarze ostatniej wersji Chronomètre à Résonance trafiły już do butików marki. Jako projekt jubileuszowy, zegarek będzie limitowany, ale nie liczbą wyprodukowanych sztuk a czasem produkcji. Manufaktura Journe produkcję zakończy z końcem 2019 roku. Za wersję w złocie trzeba będzie zapłacić 80 200 CHF (~304 720 PLN), zaś za platynę 84 100 CHF (~319 540 PLN).

F.P. Journe Chronometre a Resonance 24 Hours

Producent F.P. Journe
Nazwa modelu Chronometre a Resonance 24 Hours
Mechanizm manualny
Symbol mechanizmu 1499.3
Rezerwa chodu (h) 40
Tarcza srebrna
Koperta złoto, platyna
Średnica (mm) 40
Wysokość (mm) 9
Pasek skórzany, bransoleta