Eterna Super KonTiki Limited Edition 1973

Drugim obok opisywanego wcześniej modelu Pulsometer zegarkiem wchodzącym w skład kolekcji Heritage manufaktury Eterna, jest utrzymany w iście old-schoolowym stylu nurek Super KonTiki Limited Edition 1973, bazujący na pierwowzorze pochodzącym z tego właśnie roku.

Model Super KonTiki, podobnie jak cała kolekcja, swoja nazwę zawdzięcza legendarnej tratwie, wykonanej z balsy, na pokładzie której podróżnik Thor Heyerdahl odbył w 1947 roku rejs od wybrzeża Peru do Polinezji. Oczywiście podczas całej wyprawy towarzyszył mu zegarek marki Eterna. Najnowszy członek kolekcji KonTiki, Super KonTiki Limited Edition 1973 to utrzymany w stylu vintage tzw. diver (zegarek nurkowy).

foto: Eterna
foto: Eterna

Stalowa, obła koperta (podobna do tych stosowanych w diverach marki Doxa) wykonana z polerowanej stali mierzy 44mm średnicy, 13.7mm grubości i jest wodoszczelna do 200m (655 ft.). Od góry wieńczy ją obracający się w jednym kierunku, czarny bezel z arabskimi indeksami minutowymi oraz szafirowe, profilowane szkło z powłoką antyrefleksyjną. Od spodu zaś pełny, stalowy dekiel ozdobiony jest wygrawerowanym medalionem KonTiki oraz numerem limitacji (powstaną 1973 egzemplarze).
Na czarnej tarczy umieszczone są jedynie nakładane indeksy godzinowe wypełnione masą luminescencyjną podobnie jak proste, żeby nie powiedzieć dość kontrowersyjne pod względem designu wskazówki. Okienko datownika ulokowane jest na godzinie 3.
Koperta modelu Super KonTiki umieszczona została na stalowej, polerowanej bransolecie typu mesh ze znakomicie wyglądającym zapięciem na zatrzask i rozszerzeniem nurkowym.

Zegarek napędza automatyczny mechanizm ETA 2824-2 z 38-godzinną rezerwą chodu. Parametry tego doskonale znanego kalibru to balans pracujący z częstotliwością 28.800 wahnięć/h oraz 25 kamieni.

źródło: Eterna
opracowanie: Łukasz Doskocz