Cartier Santos Gradient Blue Dial – SIHH 2019 [cena]

Zmiana koloru tarczy potrafi całkowicie odmienić charakter zegarka. Tym razem stara się nas o tym przekonać Cartier, wprowadzając model Santos z gradientowym, niebieskim cyferblatem.

W 2018 roku minęło 40 lat od momentu kiedy jedna z najbardziej znanych kolekcji firmy Cartier – Santos – pojawiła się w kultowej wersji ze zintegrowaną bransoletą. Na tak wyjątkową okazję firma przygotowała przeprojektowaną linię zegarków, w których zachowano jednak wszystkie cechy charakterystyczne Santosa. Zastosowano przy tym dwa nowe, opatentowane rozwiązania – QuickSwitch oraz SmartLink. Pierwsze pozwala na błyskawiczne odczepienie bransolety, a drugie, na wyczepienie ogniw bez konieczności używania specjalnych narzędzi. O wszystkim tym pisaliśmy TUTAJ.

Modele z 2018 roku – poza wersją ze szkieletowaną tarczą – łączył jasny cyferblat, niebieszczone wskazówki i czarne, rzymskie cyfry pełniące rolę indeksów godzinowych. Tak stworzony zegarek – pomimo casualowego charakteru – wyglądał dość elegancko. Teraz linię uzupełni wariant o zdecydowanie bardziej sportowym zacięciu. Mowa o największej z wersji (tzw. Large) z tarczą w modnym, niebieskim kolorze.

Santos de Cartier Large
Santos de Cartier Large

Cyferblat nowego Santosa przechodzi z niebieskiego (w centralnej części) do niemal granatu (przy krawędzi) i został ozdobiony szlifem słonecznym. Indeksy godzinowe – czyli charakterystyczne, rozciągnięte rzymskie cyfry – mają srebrny kolor. Podobnie jak centralne wskazówki, z których godzinowa i minutowa zostały częściowo wypełnione substancją świecącą. Uzupełnienie projektu stanowi widoczne w dolnej części, otoczone białą ramką okienko daty, z czarnym dyskiem i białymi cyframi.

Cartier Santos Gradient Blue Dial
Cartier Santos Gradient Blue Dial

Poza zmianami na tarczy, zegarek nie różni się niczym od zeszłorocznego Santosa Large. Stalowa, wodoszczelna do 100m koperta mierzy 39,8 mm x 47,5 mm x 9,08 mm, a w jej wnętrzu zamknięto kaliber 1847 MC – 4Hz mechanizm automatyczny z 42h rezerwą chodu.

Cartier Santos Gradient Blue Dial
Cartier Santos Gradient Blue Dial

Cartier ref. WSSA0013 trafił już do sprzedaży i wyceniono go na 6 600 EUR (~28 500 PLN).

Cartier Santos de Cartier

Producent Cartier
Nazwa modelu Santos de Cartier
Ref. WSSA0013
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 1847 MC
Rezerwa chodu (h) 42
Tarcza niebieska
Koperta stal
Średnica (mm) 39,8 x 47,5
Wysokość (mm) 9,08
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, bransoleta