Cartier Privé Tank Chinoise – W&W 2022 [dostępność]
Jeden niepozorny, drugi bardzo efektowny. Oba wyjątkowe, bo pochodzące z krótkich, limitowanych serii. Oto dwa kolekcjonerskie modele Tank Chinoise z linii Cartier Privé.
Gdyby kiedyś powstała lista najlepszych zegarkowych projektów wszechczasów, to z pewnością powinien znaleźć się na niej też Tank, jeden z najbardziej rozpoznawalnych modeli marki Cartier. Tank jest tak doskonały, że mimo podeszłego wieku (powstał ponad sto lat temu), jego projekt wcale się nie zestarzał i jest jednym z najczęściej kopiowanych wzorów XX w. Widać w nim geniusz Louisa Cartiera, który jako pierwszy z rodziny zaczął produkować zegarki pod marką Cartier (przede wszystkim dzięki współpracy z utalentowanym zegarmistrzem Edmondem Jaegerem i szwajcarskim producentem LeCoultrem z Doliny de Joux, który wykonywał mechanizmy wymyślone przez Jaegera). Louis Cartier był też pierwszym znanym designerem projektującym zegarki naręczne, które na początku XX w. powoli zaczęły zastępować zegarki kieszonkowe. Wśród jego wynalazków znalazły się m.in. szkieletowe i całkiem przezroczyste zegary (zwane magicznymi). Poza tym, Cartier był też jednym z pionierów, którzy jako pierwsi zaczęli wprowadzać platynowe koperty.
Z archiwalnych materiałów firmy Cartier można się dowiedzieć, że model Tank od razu był hitem i pierwsze egzemplarze zostały błyskawicznie sprzedane (premiera miała miejsce w listopadzie 1919 r., a ostatnią sztukę sprzedano w styczniu 1920 r.).
Od chwili powstania, Tank pojawił się w tylu wariantach, że dzisiaj trudno je zliczyć. Wszystkie łączył jednak ten sam rozpoznawalny styl. W 1922 r. Louis Cartier zaprojektował wersję, która miała kwadratową kopertę i dzięki dwóm poziomym „belkom” znajdującym się w górnej i dolnej części koperty zegarek wydawał się większy. Wygląd i nazwa modelu, tj. Tank Chinoise odwoływały się do elementu, którym zainspirował się projektant, czyli kształtu bramy wejściowej do chińskiej świątyni (w latach 20. XX w. chińskie motywy były bardzo modne, stąd zainteresowanie nimi Louisa Cartiera).
W tym roku mija sto lat od premiery modelu Tank Chinoise i zegarek powraca w dwóch wersjach należących do linii Cartier Privé. Co kryje się za tą nazwą? Otóż Cartier Privé to specjalna kolekcja stworzona z myślą o kolekcjonerach. W jej skład wchodzą najbardziej znane modele marki Cartier, które są dostępne wyłącznie w limitowanych seriach. Do tej pory, w Cartier Privé znalazły się na przykład: Crash, Tank Cintrée, Tonneau, Tank Asymétrique i Cloche de Cartier. Tank Chinoise jest szóstym zegarkiem, który został w ten sposób wyróżniony i, jak wspomniałam, jest dostępny w dwóch wariantach: klasycznym, kojarzonym z pierwowzorem sprzed stu lat oraz bardzo efektownym, ze szkieletowym mechanizmem widocznym pod oryginalną ozdobą.
Zacznę od wersji klasycznej: ma typową dla modelu Tank Chinoise prawie kwadratową kopertę (39,49 x 29,2 mm) zrobioną ze złota (żółte lub różowe), albo z platyny. Obudowę ozdabiają dwie charakterystyczne „belki” znajdujące się w jej górnej i dolnej części oraz typowa dla Cartiera dekoracyjna koronka z osadzonym szafirem, a w wersji platynowej – rubinem. Jasna tarcza bardzo przypomina tę z historycznego modelu – widać na niej rozchodzące się promieniście rzymskie cyfry znajdujące się między prostokątem widocznym w środkowej części, a wyraźnie zaznaczoną podziałką minutową w stylu torowiska na obrzeżach tarczy. Godziny i minuty są w nim obsługiwane za pomocą dwóch niebieskich wskazówek (w wersji platynowej wskazówki są w kolorze koperty), napędzanych ręcznie nakręcanym kalibrem 430 MC, stworzonym we własnej manufakturze. Ten bardzo płaski kaliber (tylko 2,15 mm wysokości) ma 38-godzinną rezerwę chodu, a balans pracuje w nim z częstotliwością 21 600 A/h.
Klasyczny Tank Chinoise pochodzi z limitowanej serii (każda z trzech wersji powstanie w 150 egzemplarzach; wszystkie mają paski uszyte ze skóry aligatora z półmatowym wykończeniem).
Jeszcze więcej chińskich akcentów mają trzy kolejne wersje. Pierwsza z nich to część limitowanej serii 100 sztuk. Otrzymała kopertę zrobioną z żółtego złota (39,5 x 29,2 mm), którą ozdabiają dwie „belki” pokryte czarnym lakierem oraz koronka z osadzonym szafirem. Jednak największą uwagę przykuwa w nim nie koperta, lecz tarcza. Dominują na niej dwa kolory: czerń i czerwień (czarny oraz czerwony lakier), a tarcza jest w formie niezwykłego ornamentu odwołującego się do wyglądu tradycyjnych chińskich okien. Pod tym ozdobnym „oknem” widać ręcznie nakręcany, szkieletowy kaliber 9627 MC, który ma wysokość 3,9 mm (stworzony we własnej manufakturze). Ten kaliber powstał specjalnie dla modelu Tank Chinoise i ma 38-godzinną rezerwę chodu. Jego balans pracuje z częstotliwością 21 600 wahnięć na godzinę. W opisywanej wersji model Tank Chinoise jest oferowany z szarym i czerwonym paskiem, uszytym ze skóry aligatora (wykończenie półmat).
Dwa pozostałe warianty jubileuszowego Tanka zrobiono z platyny: jeden pochodzi z limitowanej serii 100 sztuk, a drugi – biżuteryjny, z krótkiej serii 20 egzemplarzy. Najbardziej dekoracyjna ze wszystkich sześciu opcji jest wysadzana 161 brylantami o wadze 1,70 kr. … a właściwie 162, ponieważ dodatkowy brylant znajduje się w koronce (0,06 kr). Cartier oferuje tę wersję z dwoma paskami uszytymi ze skóry aligatora: błyszczącym w kolorze granatowym i półmatowym w czerwonym odcieniu.