Cartier Privé Tonneau Large oraz XL Dual Time Skeleton – SIHH 2019

Na rok 2019 firma Cartier zapowiada dwa modele w beczułkowatych kopertach. Jeden z nich to prosty dwuwskazówkowiec, a drugi to wariant ze szkieletowaną tarczą i wskazaniem czasu w drugiej strefie.

Cartier Privé to odwołanie do linii mechanicznych zegarków o nazwie Collection Privée Cartier Paris, produkowanych przez firmę przez dekadę, licząc od końca lat 90. minionego stulecia. Kolekcja nie odniosła komercyjnego sukcesu, ale zdążyła sobie zjednać grono sympatyków. W ramach „nowej” rodziny Privé Cartier pokazał w tym roku ciepło przyjęty model Tank Cintrée. Kolejnym krokiem będzie kilka wariantów Tonneau, które swoją oficjalną premierę będą miały na przyszłorocznym SIHH.

Pierwotnie Tonneau, czyli model z kopertą w kształcie beczułki, zadebiutował w 1906 roku i jest uznawany za drugi, najstarszy kształt wypromowany przez Cartiera (pierwszy był Santos z 1904 roku).

Cartier Tonneau z 1908 roku
Cartier Tonneau z 1908 roku

Cartier Privé Tonneau Large

Cartier Privé Tonneau Large – pierwsza z zapowiedzianych nowości – to zamknięty w kopercie o rozmiarach 46,1 mm długości, 26,2 mm szerokości (w centralnej części) oraz 8,8 mm grubości, ręcznie nakręcany mechanizm in-house 1917 MC z 38-godzinną rezerwą chodu (taktowany na 3,5 Hz). Werk pozwala na odczyt godzin i minut za pomocą niebieszczonych wskazówek.

Cartier Privé Tonneau Large
Cartier Privé Tonneau Large

Dostępna będzie m.in. limitowana do 100 egzemplarzy wersja w platynie (ref. WGTN0005) z rubinowym kaboszonem i posrebrzaną tarczą oraz wariant w różowym złocie z szafirowym kaboszonem i szampańską tarczą. W obu przypadkach cyferblat ozdobią spore rzymskie cyfry, pełniące rolę indeksów godzinowych.

Cartier Privé Tonneau Large
Cartier Privé Tonneau Large

Cartier Privé Tonneau XL Dual Time Skeleton

Druga z propozycji to nieco większy model, wzorowany na Tonneau Double Fuseau z lat 90. Oryginał bazował na dwóch małych mechanizmach i powiązanych z nimi oddzielnych koronkach. W nowej wersji całość – tzn. wskazania dwóch czasów – zasilana jest kalibrem 9919 MC (4Hz, 60h rezerwy chodu). Koronka na godz. 2 służy do nakręcania zegarka oraz ustawiania czasu, a ta na godz. 4 to tak naprawdę przycisk, wciśnięcie którego powoduje godzinowy skok wskazówki godzinowej na dolnej tarczy.

Szkieletowany model dostępny będzie w platynie (ref. WHTN0006) oraz różowym złocie (ref. WHTN0005). W obu przypadkach zegarki zostaną objęte limitacją do 100 sztuk.

Cartier Privé Tonneau XL Dual Time Skeleton
Cartier Privé Tonneau XL Dual Time Skeleton