Blancpain Fifty Fathoms w tytanie [cena]

Zasłużony w historii zegarków nurkowych model Fifty Fathoms obecny jest na rynku już przeszło 60 lat. Teraz do całej gamy jego wersji dołączy klasycznie zaprojektowany wariant w kopercie z lekkiego tytanu.

Rok 1953 zapisał ważną kartę w historii mechanicznego zegarmistrzostwa. W czasach, gdy rynek zegarkowy zdominowany był przez klasyczne modele w prostej formie i o raczej prostej funkcjonalności, mała szwajcarska marka zbudowała zegarek o rewolucyjnej naturze. Przy współpracy z dwoma francuskimi nurkami Blancpain stworzył technicznie zaawansowane narzędzie na nadgarstek z kilkoma wyjątkowymi (jak na owe czasy) parametrami… ale o tym więcej przeczytacie w naszym opracowaniu z cyklu #KultoweZegarki – TUTAJ.

W roku 2007 Fifty Fathoms przeszedł lifting, dodając do klasycznego modelu datownik. Teraz równie klasyczny FF (niemal identyczny z modelem Automatique 5015 w stali) doczeka się lekkiej wersji z tytanu, z czarnym cyferblatem.

Blancpain Fifty Fathoms w tytanie
Blancpain Fifty Fathoms w tytanie

45 mm koperta zegarka to zestawienie wykończonego szczotkowaniem, szarego tytanu, dwóch szafirowych szkieł i nurkowego bezela (obraca się tradycyjnie, w stronę przeciwną do ruchu wskazówek) z wkładką z szafirowego szkła. Pod przednim zamknięta została kojarzona bezbłędnie z FF tarcza w kolorze głębokiej czerni, ze szlifem słonecznym w sekcji centralnej, aplikowanymi indeksami godzinowymi oraz zestawem dużych wskazówek z zieloną luminową.

Blancpain Fifty Fathoms w tytanie
Blancpain Fifty Fathoms w tytanie

Pod deklem koperty pracuje automatyczny, manufakturowy kaliber Blancpaina – 1315. Mechanizm oferuje 5 dni rezerwy chodu (kumulowanej w trzech bębnach sprężyny głównej) i odporność na pola magnetyczne oraz wstrząsy gwarantowaną przez włos z krzemu. Kaliber jest tez estetycznie, choć mocno technicznie wykończony, na czele ze złotym, piaskowanym wahnikiem.

Blancpain kaliber 1315
Blancpain kaliber 1315

Fifty Fathoms Titanium dostępny będzie na czarnym NATO albo czarnym pasku z płótna żaglowego. Jedna sztuka to koszt 14 700 CHF (~56 360 PLN).

Blancpain Fifty Fathoms Titanium

Producent Blancpain
Nazwa modelu Fifty Fathoms Titanium
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu 1315
Rezerwa chodu (h) 120
Tarcza czarna
Koperta tytan
Średnica (mm) 45
Wodoszczelność 300m
Pasek NATO, tekstylny