Blancpain Tribute to Fifty Fathoms MIL-SPEC – Basel 2017 [dostępność, cena]
Choć często o tym zapominamy, to właśnie Blancpain Fifty Fathoms był protoplastą zegarków nurkowych, jakie znamy i nosimy współcześnie. MIL-SPEC nawiązuje do specjalnej edycji z lat 50. ubiegłego stulecia.
Wodoszczelna koperta, uszczelniona koronka, szczelny dekiel, bezel nurkowy i czytelna tarcza – wszystkie te detale razem stanowią o prawdziwym, rasowym zegarku do nurkowania. Wzorzec divera powstał w połowie ubiegłego wieku, za sprawą wizji i projektu Jeana-Jacquesa Fiechtera, Roberta „Roba” Maloubiera i Claude Riffauda. Kim byli Ci panowie, i co im zawdzięczamy? – przeczytacie w naszej serii #KultoweZegarki TUTAJ. Faktem jest, że razem stworzyli podyktowany potrzebą chwili model, który wpisał się na stałe, złotymi zgłoskami, w historię zegarmistrzostwa. Był rok 1953. 4 lata później na tarczy Fifty Fathoms pojawił się wskaźnik wodoszczelności, informujący o dostaniu się wody do wnętrza koperty. To ten właśnie model – nazwany MIL-SPEC – powraca w formie limitowanej reedycji.
Tribute to Fifty Fathoms MIL-SPEC całkiem wiernie oddaje estetykę modelu z 1957 roku (MIL-SPEC 1), z uwzględnieniem współczesnych unowocześnień i manufakturowego kalibru w środku. Duża zazwyczaj koperta Fifty Fathoms (regularny model ma 45mm) tym razem ma raptem 40mm średnicy i 13.23mm grubości – idealnie na nadgarstek przeciętnego desk-divera. Zrobiona jest ze stali, z przeszklonym szafirem deklem, szafirowym bezelem nurkowym i czarną tarczą ze szlifem słonecznym, z dużymi indeksami godzinowymi z luminowy oraz stalowymi wskazówkami.
Okrągły, biało-żółty wskaźnik wilgotności wewnątrz obudowy ulokowano na godz.6. Gdyby jakimś sposobem woda dostała się do wnętrza, wskaźnik zmieni swój kolor, ale… przy dzisiejszej jakości budowania zegarków i WR na poziomie 300m jego praktyczne zastosowanie jest raczej mało prawdopodobne. Traktować go należy jako czysto estetyczny detal, idealnie wpisujący się w stylistykę vintage, razem z płaskimi indeksami, surowością wskazówek i mocno wypukłym, szafirowym szkiełkiem od frontu.
Mechanika Tribute to FF MIL-SPEC pochodzi z manufaktury Blancpain i wykorzystuje promowany przez markę, antymagnetyczny krzem. Zrobiono z niego włos balansu, będącego jednym z 210 komponentów kalibru 1151. Jego dwa połączone ze sobą bębny sprężyny kumulują 4 dni rezerwy, a za ich „naładowanie” odpowiada złoty wahnik z platynową powłoką.
Powstanie 500 egzemplarzy FF MIL-SPEC, każdy na czarnym NATO, czarnym pasku z płótna żaglowego albo na stalowej bransolecie. Cena to 13.400CHF (~53.150PLN).