Basel 2015: Hublot Big Bang Chrono Perpetual Calendar

To już 10 lat od momentu kiedy Jean-Claude Biver stworzył jeden z najbardziej rozpoznawalnych sportowych zegarków. Okrągły jubileusz przynosi jego nową wersję z debiutującym w ofercie Hublota wiecznym kalendarzem.

Kiedy ponad dekadę temu charyzmatyczny, pewny siebie i nie znoszący kompromisów Jean-Claude Biver przejmował Hublota z rąk Carlo Crocco, marka była w zupełnie innym miejscu, niż obecnie. Wizja łączenia złota z gumą może i była rewolucyjna, ale zegarki nie wdarły się do świadomości przeciętnego klienta. Po przygodach w Audemars Piguet, Omedze i reaktywowaniu Blancpaina, Biver kupił Hublota z konkretną wizją, opartą na haśle „Art Of Fusion”. Owa sztuka fuzji polegać miała z grubsza na łączeniu luksusowych i „nowych” materiałów w nowoczesne, odważne stylistycznie i skierowane raczej do młodszego odbiorcy czasomierze o specyficznym stylu. Big Bang wszedł na rynek z wielkim hukiem, momentalnie zapewniając Hublotowi rozpoznawalność. Fakt faktem, ze jego historia przerodziła się później w całą armię wariantów, często różniących się od siebie tylko kosmetycznymi detalami lub kolejnymi, na ogół dziwacznymi limitacjami. Rok temu pokazano nową wersję Big Banga, opartą już w pełni na manufakturowym kalibrze Unico (który w modelu King Power testowaliśmy TUTAJ). W tym roku BB świętuje 10 lat swojej burzliwej egzystencji, podkreślone pierwszym w historii firmy modelem z wielką komplikacją wiecznego kalendarza.

Hublot Big Bang Chrono Perpetual Calendar
Hublot Big Bang Chrono Perpetual Calendar

BB Chrono Perpetual Calendar to zestawiony ze sobą chronograf Unico i mechaniczny kalendarz, uwzględniający wszelkie zmiany daty zachodzące w ciągu kalendarzowego roku. Kaliber ma numer HUB 1270 Unico, automatyczny naciąg (z wahnikiem z wolframu) i 72h rezerwy chodu. Poza czasem i stoperem wskazuje także aktualną datę, dzień tygodnia, miesiąc, lata przestępne i fazy księżyca.

Wskazania te rozłożono na transparentnym cyferblacie z czterema tarczkami. Ta na godz.12 to datownik plus mała sekunda. Na godz.3 znajdziemy dysk faz księżyca, na godz.6 dzień tygodnia, a na godz.9 miesiąc i lata. By łatwo odróżnić od siebie kalendarz i chronograf, wskazówki tego pierwszego są białe, w kontraście do czerwonych wskazówek stopera.

Hublot Big Bang Chrono Perpetual Calendar
Hublot Big Bang Chrono Perpetual Calendar

Pierwotnie (bo znając politykę marki wkrótce doczekamy się szeregu wariacji) BB Chrono Perpetual pojawi się w wersji tytanowej i z różowego złota King Gold (18ct różowe złoto plus 5% platyny). Oba warianty mają 45mm średnicy (WR 30m) i satynowany, ceramiczny bezel z sześcioma tytanowymi śrubkami oraz gumowy pasek. Jednym słowem – Big Bang w pigułce.

W tytanie zegarek kosztuje 66.700USD (~251.300PLN), w złocie 85.100USD (~320.700PLN).