Basel 2014: Longines Heritage 1935
W 1935 roku Longines stworzył zegarek typu pilot przeznaczony dla Czechosłowackich Sił Powietrznych. Po blisko 80 latach odświeżona wersja czasomierza zasili kolekcję Heritage.
Moda na sięganie do własnych archiwów i przywracanie do życia co ciekawszych modeli historycznych w nowych odsłonach trwa w najlepsze już od kilku lat. I nie ma w tym nic złego, zwłaszcza gdy wytwarzane w przeszłości zegarki były godne uwagi. Longines wpisuje się w ten trend. W 2012 firma zaprezentowała Avigation Type 7, a w zeszłym roku był to Avigation Oversize Crown. Teraz przyszedł czas na model o nazwie Heritage 1935.
Zegarek – jak już wspomniałem – nawiązuje do modelu, który Longines wyprodukował dla Czechosłowackich Sił Powietrznych w latach 30. minionego stulecia. Współczesna wersja otrzymała stalową, polerowaną kopertę w kształcie poduszeczki w rozmiarze 42mm, z karbowanym bezelem. Jak na pilota przystało, na czarną, matową tarczę naniesiono sporej wielkości cyfry arabskie wypełnione luminową. Substancję świecącą znajdziemy również na dwóch centralnych wskazówkach o bardzo ciekawym, vintage’owym kształcie (określanym jako cathedral). Wszystkie te zabiegi mają na celu polepszenie czytelności wskazań.
W dolnej części cyferblatu zlokalizowano tarczkę małej sekundy i wpisanego w nią okienka daty (biały dysk z czarnymi cyframi). Heritage 1935 będzie sprzedawany na czarnym, skórzanym pasku z aligatora. Za pracę zegarka odpowie mechanizm L615 (baza ETA 2895-2) z 42-godzinną rezerwą chodu.
Tegoroczna wersja nie odbiega znacząco od oryginału. Kolor tarczy, kształt koperty, indeksy, umiejscowienie tarczki małej sekundy – wszystko jest podobne. Czym zatem zegarki się różnią? Przede wszystkim rozmiarem – oryginał miał 40mm (i szczerze mówiąc ubolewam bardzo, że reedycja jest większa o te 2mm). Poza tym pierwowzór był pozbawiony okienka datownika i zastosowano w nim obracający się bezel z trójkątnym znacznikiem. Dzięki użyciu Super-LumiNovy współczesny model Heritage 1935 lepiej i dłużej świeci, a antyrefleks wpłynął pozytywnie na czytelność.