Basel 2014: Chopard Mille Miglia 2014

Tegoroczna edycja dedykowanego włoskiemu rajdowi Mille Miglia chronografu to jego najbardziej niesportowe wcielenie od pierwszej wersji sprzed wielu lat.

Manufaktura Chopard jest oficjalnym partnerem włoskiego rajdu Mille Miglia ”Corsa Piu Bella Del Mondo” od jego pierwszej, współczesnej edycji z roku 1988. W imprezie udział biorą zabytkowe, sportowe auta, które startowały w oryginalnym rajdzie, rozgrywanym na przełomie lat 1927-1957. Karl Friedrich Scheufele, szef działu zegarków męskich marki, prywatnie sam jest pasjonatem starej motoryzacji i czynnym członkiem rajdu MM – Chopard ma więc więcej niż tylko marketingowy pretekst do partnerowania wydarzeniu. Powstają także dedykowane czasomierze, z których część opisywaliśmy już wcześniej – czytajcie TUTAJ. W przeciwieństwie jednak do wyraźnie sportowego charakteru poprzedników, tym razem Chopard poszedł mocno w klasykę, tworząc jedną z najbardziej udanych wersji w całej historii serii.

Mille Miglia 2014
Mille Miglia 2014

Klasyczna Mille Miglia 2014 to inspirowane (wedle marki) stylem włoskim chronografy z jasnymi tarczami, skórzanymi paskami (w miejsce charakterystycznej „gumy” ze wzorem Dunlop Racing) i bardzo wymowną, vintage’ową stylistyką.

Mille Miglia 2014
Mille Miglia 2014
Mille Miglia 2014
Mille Miglia 2014

Jasno-beżowa, matowa tarcza ma czerwony ring skali tachymetru, zieloną podziałkę minutową i czarne indeksy na subtarczach (małej sekundzie oraz licznikach stopera) plus czarno-biały datownik (na godz. 4:30). Kolorystyka nawiązuje oczywiście do barw włoskiej flagi, ale mimo teoretycznej pstrokatości, tworzy z beżem bardzo przyjemną kompozycję, razem z 42mm kopertą ze stali albo różowego złota. Ta jest polerowana, ma dwa szafirowe szkła, dekiel z czerwoną strzałką – logo Mille Miglia – małe przyciski stopera, prostą koronkę i wspomniany już, brązowy pasek ze skóry cielęcej Barenia.

Mille Miglia 2014
Mille Miglia 2014

Certyfikowany chronometrycznie (COSC) kaliber zegarka (ETA 2894-2) to 28.800 wahnięć/h (4Hz), 42h rezerwy chodu i bardzo ładnie prezentujący się zestaw dekoracji na czele z pasami genewskimi, niebieskimi śrubkami, perłowaniem i złotym wypełnieniem grawerów. Można by wybrzydzać na niewykorzystanie w zegarku manufakturowego werku Choparda (a takowy chronograf marka posiada), ale niech argumentem na tak będzie jego cena – w stali limitowana do 2014 egzemplarzy Mille Miglia kosztować ma 4.260Euro (17.700PLN). Wersja złota, z limitacją na poziomie 250 egzemplarzy, to już wydatek prawie 4 razy większy. Na szczęście modelowi stalowemu nie brakuje absolutnie niczego.

Mille Miglia 2014
Mille Miglia 2014