Basel 2013: Maurice Lacroix Pontos S Diver

Być może najciekawszym debiutującym na tegorocznym BaselWorld zegarkiem manufaktury Maurice Lacroix będzie wypatrywany od dawna Diver z linii Pontos S.

Nurek to praktycznie jedyny typ zegarka, jakiego do tej pory brakowało w szerokim portofolio Maurice Lacroix. Plotki o nowym Diverze od ML krążyły od dość dawna, ale wyczekującym takiego modelu ML przyszło (przychodzi) czekać aż do końca kwietnia i tegorocznego BaselWorld. Za zwiastun nowego nurka można by uznać pokazany rok temu chronograf Pontos S, który designerom ML posłużył jako swego rodzaju baza dla Pontos S Diver.

Są, ujmując temat z grubsza, dwa podstawowe wzory zegarka dla nurków. Pierwszy to szablon Rolexa Submarinera z jedną koronką i zewnętrznym, obrotowym pierścieniem. Drugi to forma znana z IWC Aquatimera Vintage czy Longinesa Legend Diver – tzw. „compressor case” z dwoma koronkami po prawej stronie koperty i pierścieniem dekompresyjnym przeniesionym do wnętrza zegarka, na zewnętrzny obwód tarczy. Maurice Lacroix wybrał wzór nr.2 stylizując swojego Divera w cenionym i lubianym stylu modern-vintage.

Pontos S Diver
Pontos S Diver
Pontos S Diver
Pontos S Diver

Stalowa, satynowano-polerowana koperta Pontosa S Diver ma rozsądne 43mm średnicy, szafirowe szkiełko z antyrefleksem, pełny, grawerowany dekiel, automatyczny zawór helowy (na godz.9) i, jak na rasowego nurka głębinowego przystało, pełne 600m (60atm) wodoszczelności. Dwie widoczne po prawej stronie koronki pozwalają regulować ustawienia czasu i daty (koronka na godz.3) oraz operować wspomnianym, aluminiowym wewnętrznym pierścieniem nurkowym.

Czarna lub biała tarcza (odpowiednio ze szlifem słonecznym lub opalizująca) ma 12 nałożonych indeksów godzinowych z dużą ilością świecącej luminowy, okienko daty na godz.6 i trzy duże, zapewne idealnie czytelne wskazówki z luminową: godzinową, minutową (z czerwonym wykończeniem) i sekundową (z czerwonym grotem).

Za napęd zegarka służyć będzie automatyczny kaliber ML 115 (Selita SW200) z 4-Hercowym balansem (28.800 A/h) i 38h rezerwą chodu. Oba modele (czarny i biały) dostępne będą opcjonalnie na stalowej bransolecie z zapięciem motylkowym lub na pasku ze skóry z klamerką (swoją drogą opcja Divera na skórzanym pasku jest wątpliwa użytkowo). Dodatkowo do zestawu nylonowy pasek NATO.

Źródło: Maurice Lacroix
Opracowanie: Łukasz Doskocz