Basel 2012: Maurice Lacroix Pontos S

Najpopularniejsza w portfolio Maurice Lacroix kolekcja Pontos wzbogaci się w tym roku o dwa modele. Wiodącą nowością będzie bez wątpienia sportowy, „nurkowy” chronograf Pontos S.

Maurice Lacroix jest jedną z najciekawszych na rynku marek, mających w swojej ofercie wysokiej klasy mechaniczne czasomierze z dolnego pułapu cenowego. Poświęcona właśnie temu segmentowi rynku kolekcja Pontos to dobra jakość i oryginalne wzornictwo (szczególnie linia Decentrique) za naprawdę przystępne pieniądze. Zbliżające się wielkimi krokami targi BaselWorld (8-15 marca) przyniosą dwa nowe modele kolekcji. Jednym będzie kolejna wersja serii Decentrique (Decentrique GMT – opiszemy ją wkrótce), drugim zaś zupełna nowość – sportowy, stalowy chronograf Pontos S.

Pontos S
Pontos S

Nowy członek rodziny Pontos to najbardziej sportowa z dotychczasowych propozycji manufaktury, skierowana do adeptów sztuki nurkowania – choć może niekoniecznie w ekstremalnym, a raczej amatorsko-rekreacyjnym wydaniu. W stalowej, wodoszczelnej do 200m, 43mm kopercie zamknięty został bazujący na Valjoux 7750 kaliber ML 112 z chronografem. Chronograf ten pozwala na wygodne mierzenie czasu za pomocą centralnej wskazówki godzinowej oraz dwóch totalizatorów: 30-minutowego i 12-godzinnego. O „nurkowym” przeznaczeniu zegarka decyduje natomiast umieszczony wewnątrz koperty, na obrzeżu tarczy, pierścień dekompresyjny. Jego minutowa podziałka, z wyraźnie zaznaczonym odcinkiem pierwszych 15 minut, pozwala na odmierzanie np.: przystanków dekompresyjnych czy czasu na jaki wystarczy pozostałe w butli powietrze. Samej regulacji dokonuje się aluminiowym pierścieniem zintegrowanym z przyciskiem start/stop chronografu. Oferujący również – oprócz stopera – wskazanie daty (małe okienko na godzinie 6) mechanizm ma 46-godzinną rezerwę chodu i balans pracujący z częstotliwością 4 Hz.

Ponotos S dostępny będzie w kilku wariantach kolorystycznych, które różnić się od siebie będą barwą detali: 15-minutowej podziałki pierścienia nurkowego, fragmentu wskazówki minutowej, końcówki sekundnika chronografu oraz wkładki wspomnianego „przycisku”. Dostępne warianty to szary, niebieski, czerwony i pomarańczowy – wszystkie zestawione z czarną, wykończoną szlifem słonecznym tarczą. Poruszające się po niej stalowe wskazówki pokryto sporą ilością świecącej w ciemności SuperLuminovy.

Aby jeszcze bardziej podkreślić sportowy charakter czasomierza, każdy egzemplarz dostarczany będzie na dwóch rodzajach pasków. Jednym będzie stalowa, masywna bransoleta składająca się z 3 rzędów satynowanych ogniw, zapinana na zatrzaskiwane zapięcie z mikroregulacją. Drugim zaś nylonowy pasek typu NATO, w kolorze korespondującym z kolorystyką danego modelu, zapinany na klasyczną, stalową klamerkę. Każdy zegarek wyposażono w pełny, grawerowany dekiel.

Zdjęcia LIVE by Kong (PuristsPro)

 

Źródło: Maurice Lacroix
Opracowanie: Łukasz Doskocz