Basel 2012: Chopard L.U.C. 8HF
Po latach projektowania i żmudnych testów Chopard zaprezentował wreszcie długo oczekiwany, manufakturowy kaliber High-Beat. Taktowany na aż 8Hz mechanizm to pierwsza taka konstrukcja z oficjalnym certyfikatem COSC.
O pracach manufaktury Chopard nad nowym, ultra-szybkim mechanizmem z balansem taktowanym na 8 lub nawet 10Hz mówiło się i plotkowało już od kilku lat. Podczas ubiegłorocznego BaselWorld pojawiały się nawet informacje, że de facto kaliber jest już gotowy, a jego premierę przekłada w czasie jedynie chęć przeprowadzenia wszelkich niezbędnych testów oraz stworzenia zegarka, w którym rzeczony werk będzie zaprezentowany (większość manufaktur nie preferuje bowiem prezentowania nowego mechanizmu samego w sobie, bez dedykowanego mu, całego zegarka). Wreszcie, 12 miesięcy później, Chopard z nieukrywaną dumą prezentuje gotowy, funkcjonalny i w dużym stopniu rewolucyjny dla rozwijającej się marki czasomierz – L.U.C. 8HF – napędzany wspomnianym, 8-Hercowym kalibrem o numerze 01.06-L.
Wysoka częstotliwość pracy balansu to dla zegarmistrzów złoty środek dla osiągnięcia jednego z kluczowych celów mechanicznego zegarmistrzostwa – precyzji chodu. Im wyższa częstotliwość z jaką „oddycha” koło balansowe, tym mniejsze wahania amplitudy i stabilność całego, delikatnego układu. Taktowanie balansu na poziomie 57.600 wahnięć/h (czyli 8Hz) to znacząca poprawa parametrów balansu, a więc precyzyjniejszy, lepiej „trzymający czas” zegarek. Wysoka częstotliwość energochłonnego balansu połączona jest w kalibrze Choparda z dużą, 60-godzinną rezerwą chodu, uzyskiwaną z jednego bębna sprężyny. Zaawansowana technicznie konstrukcja łączy się również z zaawansowanymi materiałami – w tym przypadku z krzemem. Zegarmistrzowie z Fleurier wykorzystali krzem do wykonania elementów wychwytu: kotwicy, koła wychwytowego i elementu zwanego impulse-pin. Co istotne, konstrukcja wychwytu jest na tyle uniwersalna, że teoretycznie (a wkrótce być może również w praktyce) może być wykorzystywana we wszystkich kalibrach z serii L.U.C. – co z punktu widzenia rozwoju manufaktury jest wartością nie do przecenienia. Kaliber L.U.C. 01.06-L jest także, jako pierwszy mechanizm High-Beat, opatrzony wydawanym przez COSC (Contrôle Officiel Suisse des Chronomètres) certyfikatem chronometru.
Pierwszym zegarkiem w jakim zastosowany został kaliber 8Hz L.U.C. 01.06-L, jest limitowany do 100 sztuk model L.U.C. 8HF. Jego dość awangardowa aparycja (awangardowa szczególnie z punktu widzenia stylistyki kolekcji marki) wyraża się przez tytanową, 42mm kopertę o dość oryginalnej formie. Koperta złożona została z dwóch podstawowych elementów z tytanu. Środek, mieszczący w sobie mechanizm, to polerowany na wysoki połysk cylinder z polerowanym bezelem i szafirowym szkiełkiem. Drugi element natomiast to jedna monolityczna część łącząca kwadratowe uszy z osłoną koronki (ulokowanej na godzinie 4) oraz pełnym deklem, przeszklonym jedynie mała lupką, umieszczoną dokładnie nad kołem balansowym. W kontraście do polerowanego środka, element ten pokryty jest szarą, matową powłoką. Kopertę zestawiono z ręcznie szytym paskiem ze skóry aligatora z tytanową klamerką.
Wreszcie ostatni element czasomierza stanowi jego srebrna tarcza o delikatnej, ziarnistej fakturze, połączona z czarną tarczką małej sekundy (na godzinie 7) i otwartym okienkiem datownika (między godziną 5 a 6). Bardzo subtelne akcenty sportowe designu to czerwone indeksy na tarczy małej sekundy i wypełnione świecącą luminową wskazówki.
Chopard 8HF – thewatches.tv
Opracowanie: Łukasz Doskocz