BASEL 2010: ML Reagulateur Roue Carree

Zapowiadany na długo przed tegorocznym BASELWORLD model Regulateur Roue Carree wzbudzał duże zainteresowanie miłośników mechanicznych, zegarmistrzowskich innowacji. Zaprezentowany czasomierz jest dowodem na ciągły rozwój szwajcarskiej marki Maurice Lacroix w segmencie wysokiego zegarmistrzostwa.

foto: mauricelacroix.com
foto: mauricelacroix.com

Reinterpretacja koła – tak brzmiało motto nowego, trzymanego w wielkiej tajemnicy rozwiązania, nad którym pracowali zegarmistrzowie manufaktury Maurice Lacroix. W końcu zaprezentowany w Bazylei czasomierz, przypisany do linii Masterpiece,  odsłania efekt pracy zegarmistrza i inżyniera Michela Vermota. Zegarek ze wskazaniami w formie regulatora prezentuje w pełni mechaniczne, funkcjonalne „kwadratowe koło” użyte jako wskazówka godzinowa. Rozwiązanie to powstało przy ścisłej współpracy z Haute Ecole Arc Ingenierie z miasteczka Le Locle.

Zegarek napędza ręcznie nakręcany mechanizm ML 153 z 48-godzinną rezerwą chodu i balansem pracującym z częstotliwością 18.800 wahnięć/h, pochodzący z własnej manufaktury. Wspomniane „kwadratowe koło” (zgłoszone do opatentowania)  wraz z drugim, współpracującym z nim „kołem” w kształcie koniczynki, znajduje się na ascetycznej, metalicznej tarczy na godzinie 12. Mała strzałka ulokowana w wycięciu „kwadratowego koła” wskazuje na dokładną godzinę, zastępując tradycyjną wskazówkę. Powstanie tego ciekawego i oryginalnego rozwiązania wymagało długich tygodni badań, obliczeń a następnie zastosowania ultra-nowoczesnych technologii.

foto: mauricelacroix.com
foto: mauricelacroix.com

Z kwadratowym wskazaniem godzin idealnie współgra wskazanie rezerwy chodu (na godzinie 3), oraz tradycyjnie dla regulatora, centralna wskazówka minutowa, oraz mała sekunda (na godzinie 6). Bardzo prosta tarcza, w rzeczywistości będąca płytką mechanizmu,  ozdobiona jest jedynie wygrawerowanymi w niej indeksami godzinowymi. Częściowo piaskowane, częściowo satynowane powierzchnie dają znakomity, surowy efekt wizualny. Podobnie wykończona jest mierząca 43.5mm, stalowa koperta czasomierza, z obu stron przeszklona szafirowym szkłem. Dostępny na skórzanym pasku zegarek będzie limitowany do jedynie 99 egzemplarzy – i zapewne bez problemów znajdzie, jeśli już nie znalazł, nabywców.

Podczas prezentacji przeprowadzonej przez CEO marki Maurice Lacroix – Martina Bachmanna – czasomierz przedstawiono jako kolejny krok firmy w celu uzyskania statusu prawdziwej, innowacyjnej manufaktury zegarmistrzowskiej, nie bojącej się odważnych rozwiązań. Zegarek na żywo i na ręku prezentuje się znakomicie, będąc jedną z najciekawszych premier szwajcarskich targów.

Wkrótce zaprezentujemy film przedstawiający bliżej model Regulateur Roue Carree.

źródło: Maurice Lacroix
opracowanie: Łukasz Doskocz