Maurice Lacroix Masterpiece Roue Carree Seconde

W ubiegłym roku firma Maurice Lacroix zaprezentowała „reinterpretujący koło” model Roue Carree z kwadratowym kołem pełniącym funkcję wskazówki godzinowej. Jednak dopiero tegoroczne użycie Roue Carree jako wskazówki sekundowej umożliwia pełne docenienie wizualno-mechanicznego patentu marki.

Kiedy w 2010 roku w Bazylei miałem przyjemność uczestniczyć w kameralnej prezentacji nowości manufaktury Maurice Lacroix, ewidentna była duma, z jaką marka podchodziła szczególnie do jednego debiutu. Regulateur Roue Carree, reklamowany hasłem „Reinventing the Weel” (reinterpretacja koła) był wedle słów Martina Bachmanna – CEO Mariuce Lacroix – rozwiązaniem przełomowym, przedstawiającym widoczne od strony tarczy kwadratowe koło zębate, które, sprzęgnięte z innym, w kształcie koniczyny, pełniło funkcję wskazówki godzinowej. Podstawowym minusem estetycznie interesującego zegarka był jednak fakt, że koło jako wskazanie godzin obracało się w tempie uniemożliwiającym docenienie tego rozwiązania. Problem został skorygowany w tym roku. Wśród zaprezentowanych na Basel 2011 nowości znalazło się drugie wcielenie Roue Carree, model Seconde.

Roue Carree Seconde
Roue Carree Seconde

W nowym zegarku mechanizm kwadratowego koła przeniesiono z góry na dół tarczy, nadając mu funkcję małej sekundy. Tę zestawiono z centralnym wskazaniem czasu (dwie wskazówki wypełnione masą świecącą) i wskaźnikiem rezerwy chodu. Funkcję tarczy pełni w zegarku górna płyta mechanizmu, udekorowana specyficznym szlifem ślimakowym „Grand Colimacon” z grawerowanymi indeksami godzinowymi oraz podziałką rezerwy. Dostępne będą dwa warianty kolorystyczne: czarny oraz rodowany srebrny. Tarczę zamknięto pod szafirowym szkłem, z antyrefleksem, w stalowej kopercie o średnicy 43mm.

ML 156
ML 156

Komplikacja Roue Carree zawarta została w ręcznie nakręcanym kalibrze ML 156. Mechanizm, który powstał przy ścisłej współpracy z inżynierem i zegarmistrzem Michelem Vermotem oraz Haute Ecole Arc z Le Locle, wymagał, zgodnie z zapewnieniami marki, kilku lat pracy. ML 156 wyposażono w duży balans pracujący z częstotliwością 18.000 A/h (2.5 Hz) oraz 45-godzinną rezerwę chodu. Dekoracja powtarza widoczny od frontu motyw „Grand Colimacon” na rodowanej powierzchni.

Roue Carree Seconde
Roue Carree Seconde

Każdy egzemplarz dostarczany będzie na skórzanym pasku ze skóry krokodyla z czarną podszewką cielęcą i czarnym przeszyciem. Roue Carree w wersji „sekundowej” prezentuje udanie to, co w modelu Regulateur niejako uniemożliwiało zachwyt obserwatora, a co za tym idzie, większe uznanie branży. Estetycznie nowy Masterpiece z nieustannie animowanym kwadratowym kołem sprawia intrygujące wrażenie, technicznie również wnosi interesujący powiew świeżości. To zdecydowanie czasomierz wart uwagi.

Informacje techniczne:

Mechanizm: manualny, ML 156
Funkcje: wskazania godzin, minut; mała sekunda w formie kwadratowego koła; rezerwa chodu
Koperta: stal, 43mm
Wodoodporność: 50m (5 atm)
Bransoleta: pasek ze skóry krokodyla
Nr ref.: MP7158-SS001-900 (czarna tarcza); MP7158-SS001-901(srebrna tarcza)
Limitacja: —

Źródło: Maurice Lacroix
Opracowanie: Łukasz Doskocz