Ball Engineer Hydrocarbon Original [dostępność, cena]

Na 15-lecie kolekcji Engineer Hydrocarbon marka Ball przygotuje jubileuszowy model. Rasowy diver wpisuje się w kanony czasomierzy dla nurków, dorzucając do projektu charakterystyczne elementy DNA marki z amerykańskimi korzeniami.

Bardzo techniczny charakter jest zdecydowanie jednym z wyróżników zegarków Ball. Założona w 1891 roku firma zaczęła od modeli robionych dla kolei – od samego początku więc tworzyła de facto typowe tool-watche, zegarki dedykowane konkretnemu przeznaczeniu i użyteczności. Tak było także przez kolejne dekady działania Balla, aż do roku 2004 i premiery Engineer Hydrocarbon. Bardzo surowy, rasowy styl czasomierza doskonale wpisał się w charakter firmy. Półtorej dekady po pierwszym modelu z serii Ball prezentuje referencję Hydrocarbon Original.

Ball Engineer Hydrocarbon Original
Ball Engineer Hydrocarbon Original

Engineer Hydrocarbon Original to kawałek klasycznego, technicznego divera. Opakowany w stal zegarek ma 40 mm średnicy, pokaźne 14,55 mm grubości, WR na poziomie 200m, masywną stalową bransoletę, charakterystyczną osłonę koronki i obrotowy bezel. W zegarku masowo wykorzystano szklane rurki z trytem. Znajdziemy je w szafirowym bezelu, na wskazówkach oraz pod czarną, wyciętą w odpowiednich miejscach, ozdobioną szlifem słonecznym tarczą. Ball podaje, że to rozwiązanie zapewnia jasność świecenie o 100 razy wyższą, niż w przypadku tradycyjnej luminowy.

Ball Engineer Hydrocarbon Original
Ball Engineer Hydrocarbon Original

Klasyczny wygląd tarczy zegarka uzupełniają proste wskazówki, sekundnik z trytową rurką oraz podwójny datownik. Wszystkie wskazania napędza zamknięty pod tłoczonym, pełnym deklem, automatyczny kaliber RR1102-CSL (ETA 2836-2) z certyfikatem chronometru COSC, 38h rezerwy chodu i dwoma systemami antywstrząsowymi: SpringLOCK i SpringSEAL. Zabezpieczona przed negatywnym wpływem wstrząsów jest też cała, osłaniająca mechanizm koperta, zaopatrzona w system Amortiser.

Ball Engineer Hydrocarbon Original
Ball Engineer Hydrocarbon Original

Rocznicowy Ball Engineer Hydrocarbon Original do sprzedaży trafi w styczniu przyszłego roku. Jeden egzemplarz kosztować ma 2 800 CHF (~11 000 PLN) plus podatek.

Ball Engineer Hydrcarbon Original

Producent Ball
Nazwa modelu Engineer Hydrcarbon Original
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu RR1102-CSL
Rezerwa chodu (h) 38
Tarcza czarna
Koperta stal
Średnica (mm) 40
Wysokość (mm) 14,55
Wodoszczelność 200m
Pasek bransoleta