Zenith El Primero 410 Limited Edition

Nowy Zenith to znakomity mariaż klasycznego mechanizmu El Primero ze współczesnym designem nadającym zegarkowi sportowego charakteru.

Z nazwy modelu – El Primero 410 Limited Edition – odczytać możemy jedynie, że będzie to limitowany zegarek pracujący na kultowym, automatycznym werku taktowanym na 36.000 wahnięć/h. A co tak naprawdę oferuje owy czasomierz?

Na szary, metaliczny cyferblat 410-tki naniesiono trzy tarczki: pierwsze dwie są współpracującymi z centralną wskazówką sekundową stopera licznikami chronografu (30-minutowy i 12-godzinny), a ostatnia to mała sekunda. Zegarek doposażono także w komplikację wskazania faz księżyca z dyskiem wkomponowanym w licznik na godz. 6. To nie wszystko – wisienką na torcie jest roczny kalendarz, który pozwala na odczyt daty, dnia oraz miesiąca i wymaga korekty tylko raz w roku (na przełomie lutego i marca). Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że Zenith połączył te wszystkie wskazania w taki sposób, że tarcza nie wygląda na przeładowaną i wciąż jest bardzo czytelna. Duża w tym zasługa dość sporych wskazówek – godzinowej i minutowej – oraz nakładanych indeksów godzinowych.

Zenith El Primero 410
Zenith El Primero 410

Stalowa koperta ma przyjazne rozmiary tj. 42mm średnicy i 12,75mm wysokości. Od wewnątrz, przez przeszklony dekiel, można będzie podziwiać pracę zbudowanego z 390 komponentów El Primero. Tykający z częstotliwością 5Hz werk – po uprzednim pełnym „naładowaniu” – zagwarantuje 50 godzin nieprzerwanej pracy. Jego rotor ozdobiono wzorem „Côtes de Genève”.

Wodoodporna do 100m koperta stworzy zestaw z paskiem ze skóry aligatora zwieńczonym stalowym zapięciem na zatrzask.

Przyznam szczerze, że z roku na rok coraz bardziej przekonuję się do zegarków Zenith. Po pierwsze, firma potrafi – tak jak w opisywanym modelu – znakomicie połączyć historię ze współczesnością. Po drugie – oferuje zegarki z licznymi komplikacjami, które cechuje świetna kompozycja graficzna tarczy. I w końcu po trzecie – nie żąda za to horrendalnych sum. Limitowany do 500 egzemplarzy Zenith El Primero 410 ma kosztować około 8000 Euro.