Historia firmy Polpora

Zielonogórska firma POLPORA powstała w roku 2006 i jest jedną z młodszych marek zegarkowych na rynku. Jednocześnie jest pierwszą firmą od lat 60-tych ubiegłego stulecia, która oferuje wysokiej klasy limitowane zegarki mechaniczne produkowane w Polsce. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku innych firm z branży, tak i nazwa POLPORA nawiązuje do kraju pochodzenia zegarków i upływającego czasu.

„Polska wizja & szwajcarska precyzja” to motto przyświecające założycielowi firmy, Krzysztofowi Janczakowi, który zegarkami mechanicznymi zafascynowany był od zawsze. Pierwsze projekty dopracowane zostają i trafiają do produkcji po konsultacjach z zielonogórskim zegarmistrzem i partnerem przedsięwzięcia Milanem Koneckim.

Pod koniec roku 2007 do sprzedaży trafiły pierwsze klasyczne w wyglądzie i rozmiarze czasomierze. Zegarki Gnesna, Cracovia i Varsovia swoje nazwy zawdzięczają trzem stolicom Polski i oferowane były jako modele limitowane w ilości 9 sztuk każdy. Bazą wszystkich trzech projektów są szwajcarskie mechanizmy ETA 2824 z naciągiem automatycznym.
2008 – „Impresje Jazzowe” – II Kolekcja

Sukces pierwszej kolekcji prowadzi do dalszego rozwoju i powstania kolejnych czasomierzy mechanicznych. Tym razem kolekcja poświęcona Polskiej Szkole Jazzowej wzbogacona zostaje o jedne z najbardziej tradycyjnych werków mechanicznych z naciągiem manualnym. Powstają dwa, dużych rozmiarów modele oparte o bogato zdobiony kaliber ETA 6498 (popularny Unitas). Ich nazwy to Saksofon i Fortepian. Kolekcję uzupełnia model Gitara z naciągiem automatycznym. Wszystkie limitowane egzemplarze dostępne są w kopertach ze stali szlachetnej i wyposażone w odporne na zarysowania szkiełka szafirowe. Model Saksofon zamiast przeszklonego dekla, ma wygrawerowany na spodzie instrument. Planowane na drugą połowę roku kolejne modele manualne, trafiają do salonów jubilerskich w styczniu następnego roku. Tym razem do nowego modelu Kontrabas, dołącza drugi wariant modelu Fortepian z białą tarczą i czarnymi wskazówkami. Obydwa egzemplarze różnią się od wcześniejszych modeli zastosowaniem szkiełek z powłoką antyrefleksyjną i odmiennym kształtem lunety.
2009 – „Elementum” – III Kolekcja

Rok pod znakiem Czterech Żywiołów (z łac. quattuor elementum). Stąd i nazwy poszczególnych modeli: Aer (powietrze), Aqua (woda), Ignis (ogień) oraz Terra (ziemia). Pierwszy raz w historii firmy zaoferowane zostały jednocześnie tak różnorodne zegarki. Cztery nowości technologiczne, to zdobiony szlifami „Côtes de Genève” i niebieskimi śrubami szwajcarski werk ETA 2824-2 w ekskluzywnej wersji Soigné. Stalowa koronka z wyciśniętym logo manufaktury. Koperty ze stali szlachetnej w wariantach: polerowana, satynowana i czarne PVD. Zastosowanie cyferblatu ze wzorem guilloché. Cztery jednakowe elementy – wielkość wodoszczelnej do 50m koperty (średnica 38.5 mm), automatyczny werk, ozdobna koronka i niklowane wskazówki luminova – łączą wszystkie czasomierze kolekcji w jedną spójną całość. Cztery różne paski, w tym ze skóry krokodyla i cielęcej, podkreślają dodatkowo indywidualizm tych czasomierzy.
2010 – „Horologium Grunbergensis” i nowa współpraca

Zegarek Zielonogórski, bo tak należy tłumaczyć to łacińskie określenie, to najbardziej ekskluzywne z zegarków POLPORA. Zaprezentowane unikaty różnią się od kolekcji limitowanych wykonaniem poszczególnych elementów, zastosowaniem wyszukanych materiałów oraz ilością egzemplarzy. Na początek są to tylko cztery sztuki. W ręce miłośników zegarmistrzostwa trafia także pierwszy Zestaw Kolekcjonerski w specjalnym kuferku. Składa się on z czterech aktualnych zegarków limitowanych. Wszystkie modele w zestawie opatrzone są numerem seryjnym „04”.
Współpraca z dwiema szwajcarskimi firmami produkującymi werki, zaowocuje nowymi możliwościami. Zarówno firma Soprod, jak i Sellita specjalizują się w projektowaniu mechanizmów oraz modyfikowaniu dostępnych na rynku kalibrów ETA o dodatkowe komplikacje. Nowe zegarki, które pojawią się na rynku będą wyposażone nie tylko we wskaźnik rezerwy chodu, ale także w polskojęzyczny datownik w dwóch wariantach. To unikalne rozwiązania, które w tej formie nigdy nie były oferowane przez rodzimą firmę.
Wysokiej jakości werki Soprod 9060 i A10 oraz Sellita SW220-1 posiadają bogato zdobione elementy samych werków oraz grawerowane wahniki. Regulacja mechanizmów w wersji Premium oraz Top jest porównywalna parametrami do poziomu COSC.