Polpora Irysy – damski zegarek z emaliowaną w Polsce tarczą [cena]

Skomplikowany proces powstawania, tradycyjne techniki, misterne detale i bardzo subtelna kolorystyka – zegarek Irysy to propozycja nie tylko dla rozmarzonych romantyczek. Jest wyjątkowy pod kilkoma względami: powstał w rodzinnej firmie, przypomina malarstwo polskiego artysty i pochodzi z krótkiej, limitowanej serii (30 egzemplarzy).

Polpora to polska firma założona 11 lat temu w Zielonej Górze, wytwarzająca krótkie serie zegarków inspirowanych polską historią i kulturą. Model Irysy pochodzi z najnowszej kolekcji Wena i jest pierwszym, tak skomplikowanym damskim zegarkiem tej marki. Szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę jego tarczę. To, co widać, czyli kolorowy obraz z emalii przedstawiający irysy, inspirowany malarstwem Stanisława Wyspiańskiego, jest efektem wielu godzin pracy doświadczonego rzemieślnika. Chociaż bardziej pasowałoby tu słowo artysty, bo nakładanie każdego z 26 kolorów wymaga artystycznego wyczucia, a nie wyłącznie opanowania techniki wypalania, zresztą też bardzo trudnej. Bazę lub szkielet tarczy tworzy lite srebro uformowane w taki sposób, aby powstało 113 żłobków o wysokości 0,35 mm. Później ręcznie wypełnia się je emalią. Każdy kolor jest nakładany oddzielnie i utrwalany za pomocą procesu wypalania do momentu, aż emalia uzyska odpowiednie kolory. Wymaga to czasem wielokrotnych powtórzeń. Poza tym, trzeba pamiętać, że artysta pracuje na bardzo małej powierzchni, bo koperta ma średnicę 35 mm. Dla lepszego zobrazowania: najmniejsza powierzchnia tarczy wypełniona emalią nie przekracza 0,25 mm.

Polpora Irysy
Polpora Irysy
Polpora Irysy
Polpora Irysy
Polpora Irysy
Polpora Irysy
Polpora Irysy
Polpora Irysy
Polpora Irysy

Tego pięknego obrazu nie przesłaniają delikatne wskazówki, utrzymane w starym stylu. W zegarku Irysy tarcza jest najważniejsza, dlatego kształt koperty został dopasowany do jej formy, a nie odwrotnie. Obudowa ma więc wąski, polerowany pierścień i pomniejszone uszy mocujące pasek, dzięki czemu tarcza wydaje się jeszcze większa. Tarczę i dekiel przykrywają szafirowe szkła. Pod przezroczystym deklem widać pracujący, automatyczny mechanizm – Sellita SW 200-1 z 42-godzinną rezerwą chodu.

Polpora Irysy
Polpora Irysy

Zegarek Irysy może występować w wersji eleganckiej – z grafitowoniebieskim paskiem ze skóry płaszczki lub neutralnej – z białym paskiem o strukturze skóry aligatora.

Polpora Irysy
Polpora Irysy

Polpora jest firmą rodzinną, co widać w wielu detalach, np. projektach (ich autorką jest Aleksandra Budzisz – córka właściciela, Tomasza Cerbińskiego), świadomej selekcji dostawców (zegarki mają wyłącznie szwajcarskie mechanizmy, a pozostałe elementy: koperty, tarcze itd., pochodzą od producentów z Polski, Niemiec i Szwajcarii; np. w zegarku Irysy tarcza jest dziełem polskiej artystki Ewy Buksy-Klinowskiej), limitowanych edycjach (krótkie serie) i pięknych, ręcznie wykonanych pudełkach.

Polpora Irysy
Polpora Irysy

Cena za jeden z 30 egzemplarzy to 8.760PLN.

Więcej informacji o Irysach znajdziecie na stronie polpora.com.