Eberhard – kalendarium


1865: Georges-Emile Eberhard urodził się w szwajcarskim miasteczku Saint-Imier w roku 1865, w rodzinie berneńskiej, której historia sięga dziesiątego wieku naszej ery. Jego ojciec, z zawodu zegarmistrz, wprowadził go w tajniki sztuki zegarmistrzowskiej. Dzięki temu w niewiele ponad dwadzieścia lat został założycielem liczącej się manufaktury.
1887: Georges-Emile miał zaledwie 22 lata gdy w szwajcarskim miasteczku La Chaux-de-Fonds założył Manufacture d’Horlogerie Eberhard & Co.. Po zaprezentowaniu pierwszego, kieszonkowego chronografu, sygnowanego własnym nazwiskiem, firma zaczęła się liczyć w kręgach znanych z tworzenia precyzyjnych zegarków najwyższej klasy.
To wydarzenie legło u podstaw długiego pasma sukcesów przedsiębiorstwa, które na przestrzeni ponad 110 lat tworzyło niezwykłe konstrukcje kierując się mottem „innowacja i tradycja”.

1907: Firma świętuje ustanowienie swojej siedziby przy Rue Leopold Robert w La Chaux-de-Fonds. To właśnie w tych latach Eberhard & Co. potwierdził swoją pozycję na światowym rynku chronometrów i chronografów, a osiągnięcie to było możliwe dzięki niezwykłym zdolnościom w kierowaniu przedsiębiorstwem, które cechowały jego założyciela. Nazwa Eberhard & Co. stała się synonimem mrówczej pracy i dążenia do postępu, co wzbudzało szacunek w ludziach, dla których życie było wyzwaniem i przygodą. Cechy te łączyły zarówno odkrywców, sportowców, pilotów jak również biznesmenów oraz pasjonatów. Wszyscy oni odnajdywali w zegarkach Eberhard wartości i zalety, które pozwalały w mgnieniu oka rozpoznać cechy świadczące o unikalności tych czasomierzy i osobowościach ich właścicieli.

1919: Synowie założyciela firmy – Georges i Maurice Eberhard – przejęli pieczę nad zakładem. W tym samym roku na rynku pojawił się pierwszy naręczny chronograf z otwieranym deklem na zawiasach oraz z paskiem, do którego można było przyłączać różne elementy. Koperta wykonana z 18-karatowego złota stała się niemal natychmiast niezbędnym elementem, a zarazem świadectwem wysokiej jakości zegarka.
1926: Począwszy od tego roku spadkobiercy Georgesa-Emile’a przejęli pełną kontrolę nad firmą zwracając baczną uwagę na zwiastuny nowej ery w zegarmistrzostwie. Ich wiara w postęp była połączona z pamięcią o tradycjach firmy, które w międzyczasie zaczęto powszechnie utożsamiać z „zegarkami Eberharda”.
1930: Potencjał tkwiący w firmie Eberhard został doskonale wyrażony w stworzonym przez nią nowym chronografie z automatycznym naciągiem, co było istotną innowacją w owym czasie. W latach trzydziestych chronografy firmy Eberhard znalazły się na nadgarstkach wybranych oficerów Włoskiej Marynarki Wojennej.

1935: Dążenie do ciągłego rozwoju zaowocowało stworzeniem nowego chronografu z dwoma przyciskami umożliwiającymi zatrzymanie i ponowne uruchomienie stopera bez konieczności zerowania. Ten wynalazek otwarł nowe możliwości w dziedzinie pomiaru czasu.
1938: Po raz pierwszy na rynku pojawił się naręczny chronograf z dodatkowym totalizatorem, co spotkało się z niezwykle pozytywnym przyjęciem ze strony świata sportu. Ponownie twórczy wkład firmy Eberhard przypieczętował ten wynalazek.
1939: firma Eberhard & Co po raz kolejny przyczyniła się do opracowania rewolucyjnego wynalazku w dziedzinie chronografów, tworząc zegarek naręczny, który nie tylko zliczał godziny, ale także posiadał powracającą wskazówkę, co umożliwiło mu pomiar drugiego czasu.
1947: Po zakończeniu wojny firma wznowiła swoją działalność. Od tego momentu Eberhard & Co. weszło także na rynek zegarków damskich, by również płeć piękna miała dostęp do niezawodności i jakości zegarków będących symbolem tego producenta.

1950: Pod koniec lat pięćdziesiątych Eberhard zaprezentował model Extra-Fort wyposażony w przycisk do zatrzymywania oraz ponownego uruchamiania pomiaru czasu. Był to doskonały przykład sztuki zegarmistrzowskiej, a zegarek do dzisiaj pozostaje cenionym przez kolekcjonerów egzemplarzem.
1960: Lata sześćdziesiąte to dla Eberharda głównie fakt wprowadzenia mechanizmów z funkcją szybkiej zmiany daty.
1968: Chronometry Eberharda wkroczyły w nową erę dzięki zastosowaniu mechanizmów pracujących z częstotliwością 36 000 wahnięć na godzinę, co gwarantowało znacznie większą precyzję pomiaru czasu.
Równocześnie na rynek zaczęły wkraczać pierwsze mechanizmy elektroniczne.
1970: Na rynku pojawia się kolekcja Sirio będąca odpowiedzią Eberharda na panujący w owym czasie styl. Najbardziej charakterystyczną cechą tego zegarka o eleganckich konturach był kwarcowy mechanizm z datą.
1980: We wczesnych latach osiemdziesiątych Eberhard jako jedna z nielicznych firm zaprezentował ponownie mechaniczny chronograf.
1984: Opierając się na badaniach prowadzonych wspólnie z grupą P.A.N. Frecce Tricolori firma tworzy zegarek nazwany „Chronomaster Frecce Tricolori” dedykowany tej jednej z najsłynniejszych samolotowych grup akrobatycznych.
1987: Eberhard & Co. świętuje stulecie swej działalności poprzez stworzenie kolekcji chronografów Navymaster, na tarczach których wypisano daty 1887 i 1987.
1992: W tym roku wypadała setna rocznica urodzin jednego z największych kierowców wyścigowych w historii Tazio Nuvolari, któremu Eberhard poświęcił jeden ze swoich chronografów.
1996: W tych latach firma skupiła się na chronografach o dużych średnicach. Na rynku pojawiły się takie czasomierze jak Traversetolo (43mm), Tazio Nuvolari „Grande Taille”(43mm) oraz Tazio Nuvolari Rattrapante „Geant” (51mm).

1997: Pozostając wierną tradycji ciągłego poszukiwania nowych rozwiązań firma Eberhard prezentuje światu zegarek nazwany „8 days”. Ten mechaniczny czasomierz z manualnym naciągiem może być nakręcany zaledwie jeden raz na osiem dni. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnego naciągu złożonego z dwóch zawijających się na siebie sprężyn, mierzących razem przeszło 1,5 metra (podczas gdy standardowa sprężyna w zegarku naręcznym ma zazwyczaj około 30 cm).
1999: Na rynek trafia reedycja modelu Extra-Fort – chronografu typowego dla modeli z lat pięćdziesiątych.

2001: W nowym milenium Eberhard zrewolucjonizował odczyty wskazań chronografu prezentując zegarki z linii Chrono 4, będące pierwszymi chronografami w historii, w których cztery totalizatory są umieszczone w jednej linii.
2003: Pomimo ciągłych poszukiwań nowych, lepszych rozwiązań, firma Eberhard & Co. pozostaje wierna swym tradycjom. Przykładem może być zegarek Tazio Nuvolari Vanderbilt Cup. Chronograf, w którym połączono innowacje technologiczne z nostalgią do historycznych modeli, co widać miedzy innymi w koronce ze współosiowym przyciskiem.
2004: Kolekcja Extra-Fort zostaje poszerzona o model Roue a Colonnes Grande Date – chronograf harmonicznie łączący ponadczasową elegancję ze współczesną technologią. Mechanizm tego czasomierza posiada automatyczny naciąg, a funkcja stopera działa w oparciu o kolo kolumnowe.

2005: Eberhard prezentuje kolejną odsłonę swoich zegarków z linii Chrono 4 – Temerario. W modelu tym firma zawarła trzy nowe patenty. Pierwszy dotyczy mechanizmu, drugi systemu dostępu do koronki, a trzeci tyczy się nowego zapięcia w skórzanym pasku.

2006: „Scafodat” to nazwa jaką nadano nowemu zegarkowi dla profesjonalnych nurków. Ta premiera przywraca tradycję firmy w konstruowaniu sportowych zegarków wykorzystywanych podczas rzeczywistych zadań.
2007: Eberhard & Co. świętuje 120. rocznicę powstania oraz konstruowania chronometrów i chronografów z ponadczasową osobowością. Rocznica ta zostaje uświetniona wydaniem limitowanego chronografu.
2008: Na rynku pojawia się nowa wersja zegarka z linii Chrono 4 „Grande Taille” będąca odpowiedzią na zapotrzebowanie na zegarki o ponadprzeciętnej średnicy.
Powiększonej wersji doczekała się także linia 8 Jours (z ośmiodniową rezerwą chodu).
tłumaczenie i opracowanie: Patryk Kozak