Wysadzana diamentami Omega Elvisa Presleya trafi pod aukcyjny młotek

Wśród zegarków, które w maju zostaną zlicytowane w Genewie przez dom aukcyjny Phillips znajdzie się złota, wysadzana diamentami Omega, należąca niegdyś do „Króla Rock & Rolla” – Elvisa Presleya.

Elvis Presley był niekwestionowanym królem sceny. Rozpropagował Rock and Rolla, okupował pierwsze miejsca list przebojów, a w grudniu 1960 roku miał na koncie już 75 milionów sprzedanych płyt, bijąc tym samym rekord (w dzisiejszych czasach, kiedy popularność artysty mierzy się ilością odsłon teledysku w serwisie YouTube, taki nakład pozostaje w sferze marzeń). W lutym 1961 wytwórnia płytowa Presleya – RCA Victor – zorganizowała z tej okazji uroczysty koncert charytatywny, podczas którego zebrano ponad 51.000 dolarów, a Elvisowi wręczono złoty zegarek Omega z okolicznościowym grawerem na deklu (To Elvis 75 Million Records RCA Victor 12-25-60).

To Elvis 75 Million Records RCA Victor 12-25-60
To Elvis 75 Million Records RCA Victor 12-25-60

Jak obecny właściciel wszedł w posiadanie zegarka? Jego wuj zamienił się z Elvisem, oddając w zamian swojego (również wysadzanego diamentami) Hamiltona. Teraz Omega wylądowała w domu aukcyjnym Phillips – tym samym, który zlicytował najdroższy naręczny zegarek świata, czyli Rolexa Daytonę „Paul Newman”.

Omega Elvisa Presleya
Omega Elvisa Presleya

Zegarki należące do Elvisa wbrew pozorom nie należą do unikatowych. Szacuje się, że amerykański artysta miał ich w życiu naprawdę sporo. Te najbardziej znane i kojarzone to m.in. Hamilton Ventura (firma Hamilton nabyła go w 1999 roku za 30.000USD) oraz Omega Constellation (zlicytowana przez dom Antiquorum w 2014 roku za niemal 40.000USD). W przypadku zegarka, który trafi pod aukcyjny młotek w maju, cena może przekroczyć wspomniane przed chwilą, co wynika z kilku czynników. Po pierwsze zamiast popularnego w tamtych czasach żółtego złota wykorzystano białe. Po drugie grawer na deklu upamiętnia wyjątkowy moment w karierze Presleya. A po trzecie kopertę wyprodukowano w nowojorskiej firmie Jonell Watch Case Company, jej bezel jest wysadzany 44 diamentami, a na ręcznie nakręcanym kalibrze 510 widać amerykańskie symbole importowe „OXG”. Do Omegi dołączony zostanie certyfikat z muzeum Elvisa Presleya oraz kopia książki Dave’a Marsha, w której na jednym ze zdjęć widać ten właśnie egzemplarz na nadgarstku „Króla”.

Omega Elvisa Presleya
Omega Elvisa Presleya
Omega Elvisa Presleya
Omega Elvisa Presleya

Aukcja „The Geneva Watch Auction: SEVEN” odbędzie się pomiędzy 12 a 13 maja w Genewie, w hotelu La Reserve. Więcej na stronie www.phillips.com.