Ulysse Nardin Classico Manufacture Manara – SIHH 2019 [cena]
Unikaty z ręcznie malowanymi tarczami o erotycznej tematyce plus nowoczesny mechanizm – motywem przewodnim serii Classico Manufacture Manara marki Ulysse Nardin jest mityczna syrena kusząca młodą, atrakcyjną kobietę. A twórcą tych postaci – Milo Manara, znany włoski rysownik komiksowy.
Męskie fantazje ukryte w przenośnych akcesoriach nie pojawiły się wraz z erą smartfonów, lecz istniały dużo wcześniej. Zegarki o tematyce erotycznej miały swój okres rozkwitu już na przełomie XVIII i XIX w. Wtedy był to zakazany owoc, ponieważ za rozpowszechnianie literatury lub obrazów o tematyce erotycznej w wielu krajach europejskich groziły surowe kary. Najczęściej stosowana była chłosta, ale zdarzały się też przypadki aresztowań. Jak się okazało, tak surowe prawo nie zniechęciło twórców, a tym bardziej handlarzy do rezygnacji z potencjalnych zysków. Jednak bogatym klientom nie wystarczało już potajemnie przeglądane broszur lub czytanie książek o Casanovie czy markizie de Sade. Chcieli czegoś bardziej osobistego, czegoś, co można mieć stale przy sobie. A taką rzeczą był zegarek, przedmiot niepozorny i jak najbardziej osobisty. Gusta klientów nie były wtedy zbyt wyrafinowane, dlatego twórcy zegarków erotycznych wykorzystywali często podobne lub wręcz te same motywy. Nikt nie silił się na artystyczne wizje lub ciekawe pomysły, bo klient i tak był zadowolony, że może obejrzeć piękne kobiety usidlone przez muskularnych mężczyzn. Dużo rzadziej pojawiały się zegarki z obrazkami przedstawiającymi dwie kobiety, które występowały w erotycznych pozach. Jeżeli nawet się pojawiały, to tego typu sceny były wtedy interpretowane inaczej niż dziś: nie miały przedstawiać preferencji seksualnych, lecz odzwierciedlać męskie fantazje i fascynację kobiecym ciałem, tak starannie zakrywanym w życiu codziennym.
W dzisiejszych czasach seks nadal znakomicie się sprzedaje (choć nie jest już zakazanym owocem), więc tradycja tzw. erotycznych zegarków odżywa na nowo. Jedną z marek, które co jakiś czas tworzą tego typu czasomierze jest Ulysse Nardin. Do tej pory wszystkie modele o tematyce erotycznej powstawały z myślą o mężczyznach (tak jak XIX w.). W tym roku, Ulysse Nardin zrobił wyjątek i stworzył specjalną serię zegarków damskich, choć rozmiar koperty modeli Classico Manufacture Manara wskazuje raczej na wersje uniseks. Ale o tym za chwilę.
Zgodnie z najnowszym hasłem reklamowym, które brzmi: „We Xplore. we Xcite. we Xist. We are Ulysse” firma Ulysse Nardin postanowiła w tym roku zainteresować klientki i klientów oryginalną serią składającą się z 10 zegarków o tematyce erotycznej. Do współpracy zaprosiła Milo Manarę, znanego włoskiego rysownika komiksowego, który w typowy dla siebie sposób zinterpretował to, z czym dotychczas kojarzyła się marka Ulysse Nardin: morskimi klimatami i przygodą. Na ręcznie malowanych tarczach serii Classico Manufacture Manara pojawia się więc i morze, i przygoda, tyle, że erotyczna – temat bliski Milo Manarze, który od kilkudziesięciu lat tworzy erotyczne komiksy, m.in. ze słynną karaibską piratką Jolandą de Almavivą w roli głównej.
W serii stworzonej dla marki Ulysse Nardin bohaterkami są dwie postacie: mityczna syrena, która fascynuje mężczyzn od wieków oraz zwabiona przez nią w morskie głębiny piękna, młoda kobieta. Każdy z dziesięciu zegarków przedstawia ich miłosną relację, której przygląda się rekin (raz z dystansu, innym razem z bliska). Te miniaturowe obrazy w skali 1:10 zostały ręcznie namalowane przez rzemieślników pracujących w firmie Ulysse Nardin na podstawie ilustracji Manary (pojedyncza tarcza to efekt ok. 50 godzin pracy, a niektóre detale były malowane pędzlami o grubości ludzkiej rzęsy). W modelu Classico Manufacture Manara czas odgrywa drugorzędną rolę, dlatego wskazówki są ledwo zauważalne na tarczy. Dominuje za to kolorystyka kojarząca się z morzem, czyli różne odcienie niebieskiego (także pasek uszyty ze skóry aligatora jest w kolorze granatowym).
Seria składa się w sumie z 200 sztuk: każdy motyw powstał w wersji ze stali i z różowego złota (limitowane serie po 10 sztuk). Koperta jest dosyć duża jak na damski model, ponieważ ma 40 mm średnicy, więc klientami nie muszą być kobiety. Zegarek napędzany jest automatycznym mechanizmem (kaliber UN-320) z 48-godzinną rezerwą chodu, w którym wykorzystano części zrobione z krzemu (ostatnio bardzo modnego materiału). Ładnie ozdobiony mechanizm widać pod przezroczystym deklem z szafirowego szkła. Bonusem do każdego zegarka jest dołączona ilustracja, zrobiona i sygnowana przez Milo Manarę. Ceny: wersja stalowa kosztuje ok. 26 900 USD (~102 500 PLN), a wersja z różowego złota ok. 34 400 USD (~131 000 PLN).
Ulysse Nardin Classico Manufacture Manara
Producent | Ulysse Nardin |
Nazwa modelu | Classico Manufacture Manara |
Mechanizm | z automatycznym naciągiem |
Symbol mechanizmu | UN-320 |
Rezerwa chodu (h) | 62 |
Koperta | stal lub różowe złoto |
Średnica (mm) | 40 |