Wystawa historycznych modeli Longines w nowym, katowickim salonie marki
Longines otworzył w Silesii City Center swój największy punkt sprzedaży w Polsce. Poza szeroką ofertą nowości, dla klientów przygotowano również wystawę wyjątkowych modeli vintage, ściągniętych na Śląsk wprost z muzeum w Saint-Imier.
Od jakiegoś czasu w świecie zegarków dominuje trend otwierania coraz większych „butików” wewnątrz salonów, dzięki czemu klient końcowy może w odpowiednim anturażu zapoznać się z produktami marki. Nowy punkt W.Kruk oferując kolekcję zegarków Longines wpisuje się w ten nurt. Sklep ma niemal 40m² i został właśnie otwarty w najpopularniejszym centrum handlowym na południu Polski – Silesii City Center.
Poza bogatym asortymentem zegarków, przez najbliższe 3 miesiące odwiedzający będą mogli również zapoznać się z kilkoma eksponatami historycznymi, które przyjechały na Śląsk z siedziby firmy Longines w Szwajcarii. O jakich modelach mowa?
Longines „Majetek”
Przygotowany specjalnie dla pilotów Czechosłowackich Sił Powietrznych zegarek ochrzczono nazwą „Majetek”. Pochodzi ona od zwrotu „Majetek vojenské správy”, czyli „własność wojska”. Pierwowzór z 1935 roku wyposażony był w kaliber 15.26. Nasze recenzje współczesnych reedycji tego modelu możecie przeczytać TUTAJ.
Longines Chronograph Flyback
Chronograph Flyback to pierwszy seryjnie produkowany stoper z funkcją powracającej wskazówki. Zasilał go legendarny kaliber 13ZN. Longines złożył wniosek o ochronę patentową dla mechanizmu flyback w 1935 roku (przyznano ją rok później). Wystawiony w Katowicach egzemplarz pochodzi z 1945 roku.
Longines Chronograph Flyback
Potężna średnica zegarka – aż 47 mm – wynika z faktu, że służył on pilotom, dla których czytelność była priorytetem. Także duża koronka miała swój cel: umożliwiała pilotom zmianę wskazań w rękawicach, z których korzystali podczas lotu. Pojedynczy przycisk na godzinie 2. służy do resetowania obu centralnych wskazówek (sekundnika i wskazówkę minutnika misji), które po wyzerowaniu ponownie rozpoczynają pomiar. Mechanicznym sercem referencji 5824 jest kaliber 12.68Z z ręcznym naciągiem.
Longines Weems Second Setting Watch
Kolejny duży (47 mm) model nawigacyjny dla pilotów. Tym razem Longines zastosował nastawną tarczę wewnętrzną, która umożliwia precyzyjną synchronizację wskazówki sekundowej z radiowym sygnałem czasu. Dzięki temu precyzyjnie można było określić czas lotu, co stanowiło kluczowy element dla poprawnej nawigacji. Zegarek należał do Ignacego Giedgowda (1897 – 1974), znanego pilota Polskich Sił Powietrznych, który po wybuchu II Wojny Światowej dołączył do RAF, aby walczyć z nazistowskimi Niemcami.
Longines Flyback stop-second
Mechanizmy stop-seconds umożliwiały zawodowym pilotom wykonanie powtarzających się pomiarów czasu. W 1938 roku Longines złożył wniosek patentowy dla tego modelu z chronografem flyback i centralnym, 60- minutowym licznikiem. Prezentowany w Katowicach zegarek został wyprodukowany w 1946 roku.