Vacheron Constantin Overseas World Time [cena]

Po genewskiej premierze nowych Overseasów w wersjach z chronografem, datą, wiecznym kalendarzem i ultra-thin, Vacheron Constantin dodał do kolekcji model ze znaną już ze swojego innego zegarka komplikacją – World Time.

Overseas to w portfolio raczej klasycznego Vacheron Constantin sportowy odpowiednik Nautilusa u Patka, Royal Oaka u Audemarsa i Ingenieura u IWC. Projekt, podobnie jak trzy pozostałe, wyszedł spod ręki wielkiego Geralda Genty w okolicach lat 70. ubiegłego wieku. Charakterystyczny design przechodził na przestrzeni lat mniejsze i większe modyfikacje, a najnowszą z nich zobaczyliśmy ledwie kilka miesięcy temu na SIHH 2016. Odświeżona koncepcja – opisana z detalami i zdjęciami live TUTAJ – nadal wierna jest koncepcji stalowego (choć dostępna jest również wersja w złocie), usportowionego zegarka w lekko beczułkowatej kopercie, ze zintegrowaną bransoletą (lub paskiem) i prostym zestawem wskazań. World Time prosty i przesadnie czytelny nie jest, ale zapewne w Vacheronie uznano, że komplikacja ta pasuje do Overseas co najmniej tak dobrze, jak do klasycznego Patrimony Traditionelle (czytaj TUTAJ).

Vacheron Constantin Overseas World Time
Vacheron Constantin Overseas World Time

Overseas World Time dostępny będzie w trzech wersjach kolorystycznych cyferblatu: srebrnej, brązowej i niebieskiej. Tarcza, mocno upstrzona różnymi kolorami, liczbami i skrótami literowymi pokazuje naraz 37 stref czasowych – także te, które od standardowej podziałki systemu UTC różnią się o 30 i 15 minut. Całość złożono z kilku transparentnych dysków z odpowiednimi oznaczeniami oraz centralnie umieszczonego wizerunku kontynentów. Do tego dochodzą trzy wypolerowane wskazówki. Odpowiednie ustawienie dysku z miastami reprezentującymi strefy pozwala odczytać jednocześnie czas w nich wszystkich – we w sumie dość wygodny i prosty, mimo natłoku wskazań, sposób.

Vacheron Constantin Overseas World Time
Vacheron Constantin Overseas World Time
Vacheron Constantin Overseas World Time
Vacheron Constantin Overseas World Time

Funkcjonalność zegarkowi zapewnia manufakturowy, automatyczny kaliber 2460 WT (ten sam, co we wspomnianym Patrimony). Po pełnym nakręceniu dużym, złotym wahnikiem (22ct złoto, z wygrawerowaną różą wiatrów) popracuje on przez 40h. Wszystkich korekt dokonuje się intuicyjnie zakręcaną koronką po prawej stronie koperty.

Sama koperta to 43.5mm konstrukcja (12.6mm grubości, WR 150m) z dwoma szafirowymi szkłami, polerowanym bezelem, wspomnianą koronką z logo VC i jedną z trzech opcji przymocowania do nadgarstka: stalową bransoletą, paskiem z gumy lub ze skóry aligatora, oczywiście w kolorze pasującym do cyferblatu. Cały zegarek opatrzono Pieczęcią Genewską.

By sprawić sobie nowego Vacherona z komplikacją World Time, trzeba będzie wydać niemałą sumę 40.200EUR (~176.000PLN).