
Vacheron Constantin Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600 – SIHH 2017 [zdjęcia live, video, cena]
Vacheron Constantin, jakby zupełnie nie zrażony sytuacją zegarkowej branży, zaprezentował w Genewie aż dwie nowości z wielkimi komplikacjami. Celestia ma pokaźny zestaw komplikacji astronomicznych.
Niby kryzys, niby ciężkie czasy, niby zmiany, zmiany, zmiany a jednak…. Tegoroczne SIHH pokazało, że branża zegarkowa, mimo trudnego okresu, ma się chyba dobrze i nie zamierza zwalniać tempa. Na rynek trafiło co najmniej kilka imponujących czasomierzy „za miliony”, w tym dwa z logo Vacheron Constantin. Jak pewnie pamiętacie, rok temu VC pobił rekord świata pokazując kieszonkowy model 57260 z łącznie 57 zrealizowanymi w pełni mechanicznie funkcjami (czytaj o nich TUTAJ). Celestia Astronomical Grand Complication 3600 ma ich o połowę mniej, ale to i tak nie mniej imponujący pokaz zegarmistrzostwa.


CAGC3600 (w skrócie) powstał w studio Les Cabiontiers, czyli specjalnym departamencie manufaktury, który zajmuje się wyjątkowymi, unikatowymi projektami i zleceniami bespoke. Spod ręki tych samych zegarmistrzów wyszła wspomniana referencja 57260. Nad Celestią pracowano długich 5 lat, a finalnym etapem produkcji oraz montażem zajmował się tylko jeden oddelegowany zegarmistrz. Projekt opatrzony został Pieczęcią Genewską, a lista jego funkcji prezentuje się następująco:
– dzień tygodnia
– data
– miesiąc
– rok przestępny
– wieczny kalendarz
– wskazanie dzień/noc
– fazy Księżyca
– wiek Księżyca
– równanie (ekwacja) czasu
– płynne wskazanie równania czasu
– wschód Słońca
– zachód Słońca
– długość dnia
– długość nocy
– pory roku, przesilenie dnia z nocą, równonoc i znaki zodiaku
– wskazanie poziomu przypływu
– koniunkcja Słońce-Ziemia-Księżyc, przeciwstawność oraz kwadratura
– gwiezdna mapa północnej półkuli z zaznaczeniem Drogi Mlecznej i równików
– godziny Celestial
– minuty Celestial
– tourbillon
– 3 tygodnie rezerwy chodu
– wskaźnik rezerwy
Lista jest imponująca – przyznacie. Miałem nawet problem z przetłumaczeniem niektórych z funkcji (i za ewentualne błędy z góry przepraszam). Może nieco lepiej wytłumaczy to film:
Całość podzielono na trzy kategorie, odnoszące się do czasu cywilnego, słonecznego i gwiezdnego (tudzież gwiazdowego). Czas cywilny to nic innego jak ustandaryzowany czas, którym posługujemy się codziennie, według którego ustawiamy nasz zegarek i umawiamy biznesowe spotkania. Czas słoneczny kalkulowany jest z widocznej trajektorii Słońca względem Ziemi. Od standardowego różni się w przedziale od – 14 do 16 minut w ciągu roku, z jedynie czterema dniami dokładnie identycznej długości. Wreszcie czas gwiezdny, który od standardowego różni się o około 4 minuty na dobę. Używają go astronomowie, by wyznaczać pozycje ciał niebieskich. Kalkulacja polega z grubsza na przeliczeniu stosunku rotacji Ziemi do konkretnej gwiazdy na niebie.
Każda grupa ma dedykowaną przekładnię napędową, zawartą w ręcznie nakręcanym kalibrze 3600. Mechanizm zbudowano z 514 elementów, zachowując przy tym imponującą, bo ledwie 9-milimetrową grubość (dokładnie 8.7mm). O precyzję odmierzania czasu (a właściwie czasów) dba tourbillon, zaopatrzony w potężne 3 tygodnie(!) energetycznej rezerwy. 504 godziny pracy zapewnia mechanizmowi aż 6 połączonych ze sobą spiralnymi przekładniami bębnów sprężyny, które zrobiono z kolei z nowego kompozytu o nazwie Bioflex®, z poprawionymi właściwościami elastycznymi i tzw. zapamiętywaniem kształtu, czyli szybkim powracaniem do pierwotnej, nadanej formy.

Czas cywilny (czyli ten, którym posługujemy się na co dzień) i słoneczny, plus wszystkie związane z nimi wskazania, odczytamy z antracytowej tarczy na froncie zegarka. Jest ich tu łącznie 15, wyposażonych w okienka, złote wskazówki i trójwymiarowy wizerunek Ziemi, w relacji do położenia Księżyca i Słońca. Czas gwiezdny przeniesiono na spodnią, szafirową stronę. Na szafirowych dyskach naniesiono mapę gwiazd, zaznaczono równik i dołożono skalę wskazującą czas. Pod dyskami widać mechanizm z tourbillonem, ale by zapewnić maksymalną czytelność wskazań, powstrzymano się od przesadnej dekoracji komponentów. Użyto również przezroczystych kamieni łożyskowych.

Zegarek Les Cabiontiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600 opakowany został w kopertę z białego złota o bardzo przyzwoitych – jak na poziom skomplikowania – gabarytach: 45mm średnicy i 13.6mm grubości. Jest nawet poziom wodoszczelności – 30m. Mieliśmy to szczęście obejrzeć zegarek na żywo i muszę przyznać, że spokojnie mógłbym go nosić. Oczywiście nie będzie mi to dane, z co najmniej dwóch istotnych powodów. Po pierwsze zegarek powstał jako egzemplarz unikatowy, sztuk 1. Po drugie jego cena – w okolicach 1.000.000EUR (~4.322.000PLN). Vacheronowi należy się jednak uznanie nie za to (ultra-drogi zegarek może zrobić każdy), a za przygotowanie wielkiej komplikacji w znakomitym stylu i rozmiarach względnie normalnego czasomierza na rękę, a nie do gabinetowej gablotki albo sejfu.
Więcej o technicznych detalach Les Cabiontiers Celestia przeczytacie TUTAJ.


Zegarek prawie idealny. Jego wszystkie funkcje aż trudno wymienić. Specjalistom w tej branży a co dopiero mi. Cena jest kosmiczna ale przecież są takie osoby, które dysponują nawet takim kapitałem. Filmik trochę wyjaśnia skomplikowane funkcje zegarka. Rozkłada cały mechanizm zegarka na czynniki pierwsze. Jest to specyficzny a jednocześnie unikalny zegarek. Wypada mu dać ocenę w skali od 1 do 6. Najwyższą czyli 6. Nie będzie to żadne podlizywanie się. Lecz stwierdzenie oczywistych faktów.
Okazuje się że znaleziono błąd we wskazaniach tego zegarka. Otóż chodzi o tarczę ze znakami zodiaku, datami przesileń i równonocy a także mapie gwiazd na tarczy od wewnątrz. Podobno firma jeszcze nie ustosunkowała się do rewelacji portalu. Tutaj link. Niestety tylko hiszpańskojęzyczny – http://www.hablemosderelojes.com/forum/showthread.php?85942-Vach-Error-Constantin&highlight=astronomical
Dzięki za info. Poczekajmy na oficjalne stanowisko VC lub wpis na jakimś serwisie anglojęzycznym.