Usain Bolt – najszybszy człowiek świata i zegarki Hublot

Właśnie dobiegła końca pewna era w światowej lekkiej atletyce i sporcie w ogóle. Król szybkiego biegania – Usain Bolt – zakończył swoją długą i owocną karierę zawodniczą. Prywatnie dalej będzie ambasadorem marki Hublot.

Niezależnie od tego czy lubicie lekką atletykę, czy w ogóle lubicie i interesujecie się sportem – nazwisko Bolt zwyczajnie nie może być Wam obce. Urodzony 30 lat temu na Jamajce Usain St. Leo Bolt jest jedną z ikon światowego sportu. Ikon pokroju Michaela Jordana, Tigera Woodsa, Cristiano Ronaldo, Michela Phelpsa czy Muhammada Ali’ego. Każdy z nich do panteonu sportowych sław wszedł w inny sposób i z różnych powodów, ale Bolta zaliczyć wypada do tych najbardziej charyzmatycznych. Choć prywatnie prawie dwumetrowy Jamajczyk jest często przyrównywany nawet do gwiazdy popkultury i miana celebryty, jego sportowe osiągnięcia starczą za całą rekomendację do miana gwiazdy. Podczas trwającej ponad 15 lat kariery zdobył 11 złotych medali Mistrzostw Świata oraz 8 złotych medali Olimpijskich (dziewiąty, za sztafetę 4x100m, odebrano mu z powodu wpadki dopingowej Nesty Cartera). W międzyczasie ustanowił dwa fenomenalne rekordy. Na Mistrzostwa Świata w Berlinie przebiegł 200m w czasie 19.19s, a królewski dystans 100m pokonał w niebotyczne 9.58s. W tym drugim wyścigu Bolt biegł po tartanie z maksymalną prędkością równą 44.72km/h… a to szybciej, niż większość z nas jeździ rowerem. Trwające właśnie w Londynie Mistrzostwa Świata w Lekkiej Atletyce są ostatnimi zawodami, w których dane nam jest oglądać fenomen wiecznie uśmiechniętego Bolta. Finał biegu na 100m co prawda przegrał z dwójką Amerykanów (Justin Gatlin i Christian Coleman), ale i tak był bohaterem całego, wiwatującego na stojąco stadionu. Do historii przechodzi legendarny sportowiec, zostaje człowiek-legenda, zaangażowany w działalność charytatywną i promowanie marki, której od 7 lat jest oficjalnym ambasadorem.

Usain Bolt
Usain Bolt

Usain Bolt i Hublot oficjalnymi partnerami są od maja 2010 roku – zajrzyjcie do naszego archiwum TUTAJ. Przez 7 lat obie „marki” zorganizowały wspólnie charytatywne akcje i pokazały kilka dedykowanych zegarków. Ostatnim jest seria dwóch Big Bangów oraz specjalna, szafirowa wersja na Only Watch.

Hublot Big Bang Unico Usain Bolt Only Watch
Hublot Big Bang Unico Usain Bolt Only Watch
Hublot Big Bang Unico Usain Bolt Only Watch
Hublot Big Bang Unico Usain Bolt Only Watch

Wszystkie 3 zegarki mają 45mm kopertę, zrobioną odpowiednio z czarnej ceramiki, żółtego złota albo syntetycznego, szafirowego szkła, o charakterystycznej dla marki, masywnej formie ze zintegrowanymi uszami i dużymi przyciskami stopera. Stoper i resztę wskazań napędza świetny (przekonałem się o tym podczas testu, który znajdziecie TUTAJ) manufakturowy kaliber UNICO HUB1242 z kołem kolumnowym i funkcją flyback.

Hublot Big Bang Unico Usain Bolt
Hublot Big Bang Unico Usain Bolt

Szkieletowany cyferblat, z widokiem we wnętrze matowo wykończonego mechanizmu, ma dwie małe tarczki. Ta po prawej stronie to 30-minutowy licznik chronografu. Po lewej ulokowano małą sekundę z wkomponowaną weń sylwetką Bolta w charakterystycznej pozie.

Hublot Big Bang Unico Usain Bolt
Hublot Big Bang Unico Usain Bolt
Hublot Big Bang Unico Usain Bolt
Hublot Big Bang Unico Usain Bolt

Ceramiczny BB Unico Usain Bolt powstał w liczbie 250 egzemplarzy. Złoty, ze złotym, przetłoczonym paskiem, to limitacja do równo 100 sztuk. Szafirowy jest jeden – zostanie zlicytowany na wieńczącej tegoroczne Only Watch, listopadowej aukcji w Genewie (więcej TUTAJ).


PS. Podczas finałowego biegu na 100m na MŚ w Londynie Bolt nie miał na nadgarstku zegarka – jak zresztą w każdym innym wyścigu. Ze swoim zegarkiem nie rozstawał się (i nie rozstaje od lat) biegnący kilka torów obok kolega z reprezentacji Jamajki – Yohan Blake. 25-latek od kilku lat jest ambasadorem marki Richard Mille, a na ręce nosi przygotowany specjalnie dla niego zielony model RM 59-01 z tourbillonem, opakowanym w specyficznie zaprojektowany kaliber z mostkami z tytanu. Jedna sztuka warta jest bagatela 600.000USD (~2.161.600PLN).

Richard Mille RM 59-01 i Yohan Blake
Richard Mille RM 59-01 i Yohan Blake