Tudor Black Bay Chrono Dark [dostępność, cena]

Pokazanie dwa lata temu pierwszej wersji Black Baya z chronografem wzbudziło niemałe kontrowersje. Teraz zegarek debiutuje w trzecim już wariancie – z powłoką z czarnego, matowego PVD.

Dokładnie pamiętam, jak dwa lat temu, dzień przed oficjalnym startem Baselworld, Tudor zaprosił media i wybranych gości na swój – wtedy jeszcze coroczny – wieczór Pre-Basel. Impreza zorganizowana została w zaaranżowanym na street-food’owy market hangarze. Głównym bohaterem wieczoru okazał się zegarek, który wzbudza prawdopodobnie największe kontrowersje w krótkiej, reaktywowanej historii marki, licząc od roku 2010.

Black Bay Chrono – bo o nim mowa – to mix kultowego już nurka Black Bay z elementami sportowego chronografu a’la Daytona, tudzież starszych referencji historycznych Tudorów. Dziwny na pierwszy rzut oka zegarek opakowano w 41 mm, masywną kopertę ze stali, z równie masywną bransoletą. Nie mniej ciekawie było w środku – Tudor sięgnął powiem do zasobów Breiltinga i na mocy zawartego między markami porozumienia zaimplementował w swoim zegarku lekko zmodyfikowany kaliber B01. To z kolei uczyniło BB Chrono pierwszym „manufakturowym” chronografem Tudora i zegarkiem ze wszech miar godnym uwagi.

Na tegorocznym Baselworld BB Chrono pojawiło się w wersji S&G – połączeniu stali z żółtym złotem. Wersja Dark będzie więc trzecim wariantem modelu, różniącym się od poprzedników bardziej, niż się to pozornie wydaje.

Tudor Black Bay Chrono Dark / foto: Hodinkee.com
Tudor Black Bay Chrono Dark / foto: Hodinkee.com

Black Bay Chrono Dark powstał z dedykacją dla nowozelandzkiej reprezentacji narodowej rugby. Nowozelandzka federacja jest partnerem Tudora od pewnego czasu, a pierwszym dedykowanym jej zegarkiem była czarna wersja klasycznego Black Baya. Dlaczego czarna? – przydomek wyspiarskiej ekipy to bowiem „All blacks”, czyli „Cali czarni”… dokładnie tak, jak zegarek. Czarny jest więc również BB Chrono Dark – zrobiony ze stali pokrytej czarną powłoką PVD (Physical Vapour Deposition). Powierzchnia całego zegarka, łącznie z masywną bransoletą i zapięciem, wykończona jest w macie, subtelnym satynowaniem, także na krawędziach. Na pełny dekiel trafił zestaw grawerów, łącznie z numerem egzemplarza (o tym za chwilę) wraz z inskrypcją „SPECIAL EDITION”. Po prawej stronie umocowano zakręcaną koronkę z różą Tudorów i dwa zakręcane przyciski stopera. Całość jest wodoszczelna do 200 m, a chronografem można operować nawet pod wodą.

Tudor Black Bay Chrono Dark
Tudor Black Bay Chrono Dark

Z góry zegarek zamknięty jest wypukłym, szafirowym szkłem osadzonym w bezelu ze skalą tachymetru. To zresztą od początku był jeden z kontrowersyjnych elementów zegarka, bo zapewne z obrotowym bezelem nurkowym byłoby nieco bardziej spójnie. Czarny jest oczywiście zamknięty pod szkłem cyferblat, z układem bi-compax: małą sekundą na godz.9 oraz licznikiem 45-minutowym stopera na godz.3. Tarczę wykończono również w macie, dopełniono białymi aplikacjami, czerwonym napisem mówiącym o wodoszczelności oraz okienkiem daty na godz.6. Czas odmierzają wskazówki „snowflake” z luminową, a sekundnik stopera zakończono czerwonym grotem. Co ciekawe, choć utrzymano średnicę koperty 41 mm, zredukowana została jej grubość. Bliżej osadzona tarcza i cieńsze szkło zaowocowało odchudzeniem zegarka o całe 0,5 mm, do obecnych 14,4 mm.

Tudor Black Bay Chrono Dark
Tudor Black Bay Chrono Dark

W kopercie zegarka pracuje wspomniany już kaliber Breiltinga, przez Tudora ochrzczony numerem MT5813. Mechanizm ma krzemową sprężynę balansu, spore 70h rezerwy chodu, certyfikat chronometru COSC i koło kolumnowe operujące stoperem.

BB Chrono Dark będzie limitowany, ale w dość oryginalny sposób. Początkowo powstanie dokładnie 1 181 egzemplarzy – dokładnie tyle, ilu zawodników zagrało w reprezentacji Nowej Zelandii w całej jej historii. Z czasem, kiedy do kadry dołączać będą nowi gracze, liczba ta odpowiednio się zwiększy. Jeden egzemplarz czarnego Black Baya ze stoperem wyceniono na 5 590 EUR (~24 260 PLN).

Tudor Black Bay Chrono Dark

Producent Tudor
Nazwa modelu Black Bay Chrono Dark
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu MT5813
Rezerwa chodu (h) 70
Tarcza czarn
Koperta stal
Średnica (mm) 41
Wysokość (mm) 14,4
Wodoszczelność 200m
Pasek bransoleta
Limitacja 1181