Tribute to Fifty Fathoms
BLANCPAIN Fifty Fathoms to bez wątpienia jeden z najlepiej rozpoznawalnych „diverów” w całej bogatej historii szwajcarskiego zegarmistrzostwa. Stworzony przeszło 50 lat temu na potrzeby wojska zegarek jest dziś prawdziwą ikoną marki i stylu, nienaruszonego praktycznie zębem czasu.
Pierwszy Fifty Fathoms powstał w roku 1953 na zamówienie Francuskiej Marynarki Wojennej. Jego „ojcem” był ówczesny CEO marki BLANCPAIN Jean-Jacques Fiechter, prywatnie zapalony nurek-amator. Stworzony wtedy zegarek „nurkowy” mający za zadanie towarzyszyć żołnierzom w najcięższych misjach bojowych i najbardziej niesprzyjających warunkach, był owocem współpracy z dwoma oficerami Francuskiej Marynarki: kapitanem Robertem „Bobem” Maloubier oraz porucznikiem Claudem Riffaud. Wraz z nimi, twórcami jednej z pierwszych w historii jednostek bojowych nurków oraz specjalnej szkoły Ecole des nageurs de combat (Combat Diving School) , stworzono zegarek zdolny wytrzymać wysokie ciśnienie obecne na znacznych głębokościach, gwarantujący doskonałą czytelność w panujących w morskiej głębinie ciemnościach, a – co najważniejsze – prosty, niezawodny i łatwy w obsłudze.
Maloubier tak wspominał początki współpracy: „W końcu mała, zegarmistrzowska firma Blancpain zgodziła się zrealizować nasz projekt determinujący zegarek wyposażony w czarną tarczę, duże, czytelne numery oraz indeksy i oznaczenia: trójkąty, kwadraty oraz koła i wreszcie zewnętrzny, obrotowy bezel w podobnym stylu. Chcieliśmy, aby już na początku nurkowania była możliwość ustawienia i zgrania zewnętrznego pierścienia ze wskazówką minutową celem oznaczenia czasu w wyraźny, czytelny sposób”.
Fifty Fathoms powstał więc ze złożonych razem propozycji dwóch francuskich oficerów oraz wizji, doświadczenia i pomysłów Fiechtera. Podstawowe to obracający się tylko w jedną stronę bezel (tak, aby uniknąć przypadkowego przestawienia i tym samym zagrożenia bezpieczeństwa nurkowania), zakręcany na śruby dekiel, ochrona antymagnetyczna, koronka wyposażona w wodoodporny system podwójnych o-ringów oraz automatyczny mechanizm zapewniający łatwiejszą obsługę oraz zminimalizowane ryzyko uszkodzenia delikatnej koronki przy nakręcaniu. Nazwa modelu – Fifty Fathoms – wzięła się od wynoszącej 91.45m (50 fathoms) normy określającej głębokość, na jaką maksymalnie mógł zejść nurek używający standardowej w owym czasie mieszanki tlenowej.
Przez lata, od wspomnianego roku 1953, kiedy to powstały fizycznie pierwsze egzemplarze czasomierza, FF przechodził szereg mniejszych lub większych modyfikacji, zawsze jednak pozostając wiernym koncepcji oryginalnego projektu. Zegarek w krótkim czasie trafił także do obrotu publicznego, a jego użytkownikiem był sam Jacues-Ives Cousteu. Legendarny podróżnik i badacz oceanów nosił model Fifty Fathoms w nagrodzonym OSCAR’em i Złotą Palmą w Cannes filmie „Silent World”. Militarną wersję zegarka zamówiły m.in. marynarki Izraela, Hiszpanii, Niemiec, USA oraz Polski. Egzemplarze produkowane dla celów wojskowych odróżniały się od tych cywilnych stosowanym do poprawienia czytelności, radioaktywnym materiałem Promethium 147. Brak obecności tej niebezpiecznej dla człowieka substancji w modelach komercyjnych (z oczywistych względów) był wyraźnie zaznaczany na tarczy zegarka. W miejscu, gdzie w pierwotnych modelach FF widniał „wilgotnościomierz” (określający poziom wilgoci, jaka dostała się do wnętrza czasomierza) pojawił się znaczek „NO RADIATION”. Charakterystyczne żółte kółko z trzema czerwonymi trójkątami stało się znakiem rozpoznawczym czasomierza BLANCPAIN, a dziś modele takie są kolekcjonerskimi perełkami.
W wersji, jaką znamy obecnie, BLANCPAIN Fifty Fathoms zadebiutował w swoje 50 urodziny, a konkretnie podczas BaselWorld w 2003 roku. Trzy modele (limitowane do 50 egzemplarzy każdy), bazujące stricte na oryginalnym wzorcu, wprowadziły do kolekcji kilka nowoczesnych elementów na czele z wykonanym z szafirowego szkła bezelem oraz powiększoną, stalową kopertą. Wersja obecnie dostępna w salonach pojawiła się na rynku w roku 2007 i do dnia dzisiejszego doczekała (oprócz wersji standardowej) szeregu innych modyfikacji m.in.: z tourbillonem, rezerwą chodu i chronografem, a w ciągu ostatnich 24 miesięcy również z pełnym kalendarzem, powiększoną wodoszczelnością i wreszcie vintagowym logo „NO RADIATION”.
Wystawa „Fifty Fathoms” – Place Vendome
Pod koniec października obchodząca 275 rocznicę swojego założenia manufaktura BLANCPAIN otworzyła kameralną wystawę, a raczej ekspozycję, dedykowaną swej zegarkowej ikonie i jej historii. W butiku marki na paryskim Place Vendome, dzięki uprzejmości kolekcjonerów z całego świata, zebrano egzemplarze modelu FF z praktycznie całej historii kolekcji od roku 1953 począwszy. 60 unikalnym eksponatom towarzyszy opis pełnej historii oraz zbiór anegdot dotyczących tego, jak by nie patrzeć, kultowego czasomierza. Ekspozycja, dostępna dla gości do końca listopada zostanie kolejno przeniesiona i zaprezentowana kolekcjonerom w Chinach i USA.
Tribute to Fifty Fathoms
Oficjalnie pokazany na tegorocznym BaselWorld model „Tribute to Fifty Fathoms” jest limitowaną do 500 egzemplarzy reedycją kultowego, militarnego FF z lat 60tych, dedykowaną prawdziwym miłośnikom eleganckiego „divera” tworzonego w Le Brassus. Czasomierz będzie ozdobiony pamiętnym logo NO RADIATION na czarnej, błyszczącej tarczy. Oprócz tego detalu, nowy model posiada wszystkie cechy współczesnego Fifty Fathoms: szafirowy, profilowany bezel, zakręcaną koronkę wraz z ochroną, wodoszczelność do 30 ATM (300m), duże czytelne indeksy i wskazówki oraz wykonany z czarnego płótna żaglowego i gumy pasek.
Sercem zegarka jest stworzony całkowicie in-house, automatyczny kaliber 1315, projektowany z założeniem niezawodnego, prostego werku o sportowym przeznaczeniu. Dzięki trzem seryjnie połączonym bębnom sprężyny mechanizm zapewnia 5-dniową rezerwę chodu. Kaliber wyposażony jest w podstawowe funkcje wskazani czasu (godziny, minuty i sekundy) oraz datownik z szybką korektą. Składający się z 222 komponentów Caliber 1315 pracuje na 35 kamieniach łożyskowych. Całość umieszczona jest w specjalnej obudowie, gwarantującej właściwości antymagnetyczne. Koperta zegarka wraz z zakręcanym, grawerowanym deklem, wykonana z polerowanej stali, mierzy 45mm średnicy oraz 15.5mm grubości.
opracowanie: Łukasz Doskocz