TAG Heuer Carrera Heuer 02 – modułowa konstrukcja z mechanizmem in-house – Basel 2018 [cena]

Na 2018 rok TAG Heuer przygotował zegarek, który stylistycznie nie odbiega znacząco od popularnej w ostatnich latach Carrery Heuer 01. Różnica kryje się „pod maską” – model Heuer 02 zasili własny, manufakturowy kaliber.

Drugim po Autavii (przetestowanej przez nas TUTAJ) modelem, który otrzyma własny mechanizm TAG Heuera – Heuer 02 – będzie wpisujący się w promowaną w ostatnim czasie sportową stylistykę model Carrera. Wygląda na to, że pokazany po raz pierwszy w 2014 roku werk (nazywany na początku 1969, a potem CH80 – o czym pisaliśmy TUTAJ) trafi w końcu do szerokiej, seryjnej produkcji. Kto wie – być może z czasem zastąpi mechanizm Heuer 01 (kaliber 1887)?

Mechanizm Heuer 02
Mechanizm Heuer 02

Heuer 02 to całkowicie manufakturowa konstrukcja. Powstaje w fabryce w Chevenez z zaledwie 168 komponentów, co przekładać się ma na łatwość serwisowania, a ostatecznie również na cenę zegarka. Warto wspomnieć, że w oparciu o mechanizm Heuer 02 powstał tourbillon TAG Heuera, zrecenzowany przez nas TUTAJ.

Widoczny przez szafir dekla werk to szkieletowana konstrukcja, utrzymana w nowoczesnej formie. Pracować będzie z częstotliwością 4Hz i zapewni spore 75 godzin rezerwy chodu kumulowane w jednym bębnie sprężyny (w przeciwieństwie do materiałów prasowych dot. zegarka, w specyfikacji mechanizmu pojawia się informacja o 80 godzinach, co rodzi pytanie gdzie podziało się 5 z nich). Heuera 02 wyposażono w pionowe sprzęgło i koło kolumnowe – w charakterystycznym, czerwonym kolorze – dzięki czemu operowanie stoperem ma być płynne i bardziej precyzyjne.

Pionowe sprzęgło w kalibrze Heuer 02
Pionowe sprzęgło w kalibrze Heuer 02

No dobrze – mechanizm, mechanizmem, a jak wygląda sam zegarek? Od strony tarczy widać, że układ tarczek 12-6-9 (znany z modelu Heuer 01) został zamieniony na bardziej tradycyjny i spotykany w produkowanych dawniej Carrerach 3-6-9. Wizualnie 01 i 02 są do siebie bardzo podobne – w obu postawiono na mocno sportowy charakter i częściowe szkieletowanie.

TAG Heuer Carrera Heuer 02 - tarczki w układzie 3-6-9
TAG Heuer Carrera Heuer 02 – tarczki w układzie 3-6-9

Nowa propozycja TAG Heuera dostępna będzie w wersji modułowej, co oznacza że kilkoma ruchami możemy np. zastąpić stalowe uszy tymi ze złota czy ceramiki albo zmienić pasek. Kombinacji jest całkiem sporo, a niektóre z nich potrafią zupełnie odmienić oblicze czasomierza. Jeśli jakimś cudem uszkodzimy którąś z „wyczepialnych” części, możemy ją sami wymienić – dosłownie w kilka sekund, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi.

Heuer 02 będzie dostępny kopertach o klasie wodoszczelności 100 m i średnicy 43 mm (wyjątek stanowi wersja z GMT – jeszcze nie pokazana, ale już zapowiedziana – w rozmiarze 45 mm). Wariant w stali z ceramicznym bezelem został wyceniony na 4.900EUR (~21.900PLN), a w ceramice (na bransolecie) na 5.900EUR (~26.380PLN). Zegarki trafią na rynek prawdopodobnie w sierpniu.

TAG Heuer Carrera Heuer 02
TAG Heuer Carrera Heuer 02

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

TAG Heuer Carrera Heuer 02

ProducentTAG Heuer
Nazwa modeluCarrera Heuer 02
Mechanizmz automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmuHeuer 02
Rezerwa chodu (h)75
Tarczaszkieletowana
Kopertamodułowa
Średnica (mm)43 lub (w przypadku wersji GMT) 45
Wodoszczelność100m
Pasekskórzany, bransoleta, gumowy