TAG Heuer Carrera Heuer 02 – modułowa konstrukcja z mechanizmem in-house – Basel 2018 [cena]

Na 2018 rok TAG Heuer przygotował zegarek, który stylistycznie nie odbiega znacząco od popularnej w ostatnich latach Carrery Heuer 01. Różnica kryje się „pod maską” – model Heuer 02 zasili własny, manufakturowy kaliber.

Drugim po Autavii (przetestowanej przez nas TUTAJ) modelem, który otrzyma własny mechanizm TAG Heuera – Heuer 02 – będzie wpisujący się w promowaną w ostatnim czasie sportową stylistykę model Carrera. Wygląda na to, że pokazany po raz pierwszy w 2014 roku werk (nazywany na początku 1969, a potem CH80 – o czym pisaliśmy TUTAJ) trafi w końcu do szerokiej, seryjnej produkcji. Kto wie – być może z czasem zastąpi mechanizm Heuer 01 (kaliber 1887)?

Mechanizm Heuer 02
Mechanizm Heuer 02

Heuer 02 to całkowicie manufakturowa konstrukcja. Powstaje w fabryce w Chevenez z zaledwie 168 komponentów, co przekładać się ma na łatwość serwisowania, a ostatecznie również na cenę zegarka. Warto wspomnieć, że w oparciu o mechanizm Heuer 02 powstał tourbillon TAG Heuera, zrecenzowany przez nas TUTAJ.

Widoczny przez szafir dekla werk to szkieletowana konstrukcja, utrzymana w nowoczesnej formie. Pracować będzie z częstotliwością 4Hz i zapewni spore 75 godzin rezerwy chodu kumulowane w jednym bębnie sprężyny (w przeciwieństwie do materiałów prasowych dot. zegarka, w specyfikacji mechanizmu pojawia się informacja o 80 godzinach, co rodzi pytanie gdzie podziało się 5 z nich). Heuera 02 wyposażono w pionowe sprzęgło i koło kolumnowe – w charakterystycznym, czerwonym kolorze – dzięki czemu operowanie stoperem ma być płynne i bardziej precyzyjne.

Pionowe sprzęgło w kalibrze Heuer 02
Pionowe sprzęgło w kalibrze Heuer 02

No dobrze – mechanizm, mechanizmem, a jak wygląda sam zegarek? Od strony tarczy widać, że układ tarczek 12-6-9 (znany z modelu Heuer 01) został zamieniony na bardziej tradycyjny i spotykany w produkowanych dawniej Carrerach 3-6-9. Wizualnie 01 i 02 są do siebie bardzo podobne – w obu postawiono na mocno sportowy charakter i częściowe szkieletowanie.

TAG Heuer Carrera Heuer 02 - tarczki w układzie 3-6-9
TAG Heuer Carrera Heuer 02 – tarczki w układzie 3-6-9

Nowa propozycja TAG Heuera dostępna będzie w wersji modułowej, co oznacza że kilkoma ruchami możemy np. zastąpić stalowe uszy tymi ze złota czy ceramiki albo zmienić pasek. Kombinacji jest całkiem sporo, a niektóre z nich potrafią zupełnie odmienić oblicze czasomierza. Jeśli jakimś cudem uszkodzimy którąś z „wyczepialnych” części, możemy ją sami wymienić – dosłownie w kilka sekund, bez konieczności używania specjalistycznych narzędzi.

Heuer 02 będzie dostępny kopertach o klasie wodoszczelności 100 m i średnicy 43 mm (wyjątek stanowi wersja z GMT – jeszcze nie pokazana, ale już zapowiedziana – w rozmiarze 45 mm). Wariant w stali z ceramicznym bezelem został wyceniony na 4.900EUR (~21.900PLN), a w ceramice (na bransolecie) na 5.900EUR (~26.380PLN). Zegarki trafią na rynek prawdopodobnie w sierpniu.

TAG Heuer Carrera Heuer 02
TAG Heuer Carrera Heuer 02

TISSOT - partner relacji z targów Baselworld 2018

TAG Heuer Carrera Heuer 02

Producent TAG Heuer
Nazwa modelu Carrera Heuer 02
Mechanizm z automatycznym naciągiem
Symbol mechanizmu Heuer 02
Rezerwa chodu (h) 75
Tarcza szkieletowana
Koperta modułowa
Średnica (mm) 43 lub (w przypadku wersji GMT) 45
Wodoszczelność 100m
Pasek skórzany, bransoleta, gumowy